Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Křišťálový globus získala rodačka z Valašska

date_range 28.Dub, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Narodila se na Vsetíně, od svých patnácti let ale žije v Salt Lake City. V současné době ale závodně lyžuje za Českou republiku a nyní stojí za historickým úspěchem českého lyžování. Díky ní má totiž Česká republika první křišťálový globus v ženské kategorii Masters v alpském lyžování. Řeč je o vynikající osmatřicetileté lyžařce Dashe Kadulové.

Dasha Kadulová má za sebou skvělou sezonu. Její vynikající forma se projevila už na podzim loňského roku, kdy se zúčastnila světového poháru a současně Jihoamerického poháru v Chile, odkud si odvezla čtyři zlaté medaile ve slalomu, obřím slalomu a super G. V únoru jela závod světového poháru ve francouzském Megeve a tam obsadila dvě první místa, a to v kategoriích obří slalom a super G, a dvě medaile – zlato a stříbro za slalom a obří slalom si odvezla také z Pece pod Sněžkou. Vyvrcholením letošní sezony však pro ni znamenalo mistrovství světa v italském Piancavallo, kde skončila druhá v super G a třetí v obřím slalomu.

Díky těmto výsledkům Dasha obsadila celkové třetí místo ve Světovém poháru a může se tak jako první česká reprezentantka v kategorii Masters radovat z křišťálového globu. „Je to bezesporu velký úspěch českého lyžování a Dasha je určitě první ženou, která v této kategorii obsadila v celkovém pořadí medailovou pozici," ocenil výsledky Dashi Kadulové Šimon Mastný, předseda komise Masters Svazu lyžařů České republiky.

 

Foto

Foto: archiv Dashi Kadulové – na fotografii vpravo (z MS v italském Piancavallo)

 
Zájem o lyžování projevovala Dasha už v dětství, na Vsetíně, i když jen rekreačně. Intenzivněji začala sportovat až ve Spojených státech, kde žije od poloviny osmdesátých let minulého století. „Salt Lake City je hlavním městem Utahu, kterým prochází pohoří Rocky Mountain (pohoří Cordillery), tím pádem se u nás nabízejí vynikající podmínky pro zimní a letní sporty. Při studiu na High School jsem se tedy stala členem ski klubu Cougars v Salt Lake City a v roce 1991 jsem absolvovala svůj první závod v obřím slalomu. Bylo to v Park City," vypráví o svých sportovních začátcích Dasha Kadulová.

V tomto závodě, jak sama říká, pocítila závodní horečku a od té doby začala trénovat ve ski teamu Park City Masters a absolvovat se skvělými výsledky závody šampionátu Spojených států. „Dobré výsledky a zájem o reprezentaci umožnil, že jsem obdržela od českého lyžařského svazu licenci FIS pro reprezentaci České republiky. To bylo v roku 1998, kdy jsem začala uvažovat o kvalifikaci na olympiádu v roce 2002 v Salt Lake City," pokračuje Dasha.

Olympiády v Salt Lake City se ale nakonec nezúčastnila. „V roce 2001 na podzim v Argentině jsem utrpěla úraz kolene, který se musel vyřešit operací. Tím pádem jsem nebyla schopna dalších potřebných kvalifikací na olympiádu v Salt Lake City," vysvětlila. V roce 2005 se ale stala členem Snowbird Ski Teamu, kde začala trénovat s týmem juniorů, který jí umožnil vylepšit závodní techniku, a od roku 2007 reprezentuje Českou republiku v kategorii Masters. Kromě toho, že závodně lyžuje, pracuje jako manager IT Operations v Salt Lake City.

Eva Stejskalová s přispěním Dashi a Huberta Kadulových

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA