Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Letadla shodí nad lesy vakcínu

date_range 29.Zář, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 

Orální vakcinace lišek proti vzteklině proběhne od 4. do 6. října na území Vsetínska. Letadla startující z letiště v Mošnově na Novojičínsku shodí nad zalesněnými oblastmi sousedního okresu téměř 26 tisíc pouzder s vakcínou. Aby lišky očkovací látku snáze pozřely, jsou kapsle obaleny směsí rybí moučky a tuku.

„Lišky patří mezi hlavní přenašeče vztekliny. Jejich vakcinace se provádí ve vybraných oblastech dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Ta nadcházející bude poslední," říká ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík. Celá akce má podle něj preventivní charakter. „Od posledního výskytu vztekliny u lišek v naší zemi uplynulo sedm let. V příštím roce už vakcinace neproběhne."

Během kampaně budou platit přísná opatření. Dotčené lokality budou označeny varovnými plakáty a bude v nich omezen pohyb psů a koček. Určitá zdravotní rizika hrozí i člověku, který si vakcinační látku vetře například do očí nebo úst. V takovém případě se doporučuje vyhledat lékařské ošetření.

Po celý listopad a poté i po Novém roce budou myslivci uhynulé nebo ulovené lišky odevzdávat k laboratornímu vyšetření. Za každý odevzdaný kus obdrží 380 korun. „Vsetínsko patří k regionům, kde má vakcinace a následné vyšetřování velký význam," tvrdí František Mahdalík. „Je to příhraniční oblast se Slovenskem. Z hlediska garance, že vzteklina se v naší zemi nevyskytuje, hraje významnou roli."  

 
Josef Beneš
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA