Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Magickou horu přiblíží výstava na Envicentru

date_range 18.Čvc, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Jaká skrývá tajemství, co se tam dělo před stovkami a tisíci let, když tehdejší obyvatelé horu náhle opustili? Co se jim přihodilo? Na tyto obtížné otázky poukáže nová výstava, která bude zahájena v sobotu 20. července v 9 hodin na Envicentru ve Vysokém Poli.

Právě tam, ve spodním patře budovy, bude k vidění několik výstavních panelů, vitrin s nálezy a informacemi o předmětech nalezených na Klášťově při nedávných archeologických výzkumech. Nebude chybět ani maketa jednoho z železných depotů přesně tak, jak jej archeologové nalezli.

Hora Klášťov (foto archiv Envicentrum Vysoké Pole)

„Uspořádání výstavy jsme zvažovali hodně dlouho. Dostat toto místo do podvědomí lidí je pro mě jeden z velkých úkolů ve starostovském křesle," naznačil Josef Zicha, starosta Vysokého Pole a neúnavný propagátor Klášťova.

Slavnostní zahájení doprovodí slovem i zlínská archeoložka Jana Langová, bez jejíhož zesnulého manžela a profesního kolegy Jiřího Kohoutka by nejspíš o Klášťovu nevěděl nikdo. I proto je jeho osobě věnován naučný okruh po vrcholku hory. Z výstavy o Klášťovu má proto Jana Langová velkou radost.

„Tato hora je pro mě srdeční záležitostí a jsem velmi ráda, že se výstava koná. Klášťov si zaslouží, aby o něm svět věděl," poznamenala archeoložka Langová.

Zahájení výstavy je navíc spojeno s tradičním turistickým výstupem na Klášťov, který se letos koná už potřinácté. „Když nám byla nabídnuta možnost účastnit se přímo zahájení výstavy o hoře, na kterou každoročně pořádáme výstup, nemohli jsme odmítnout," řekl Miloslav Vítek, pořadatel z řad Klubu českých turistů (KČT).

Moderovat vernisáž bude spoluautor výstavy Tomáš Chmela, který se v lesích okolo Klášťova ztrácí často a rád. „Tato hora je opředená spoustou legend a povídaček. Výstava by měla alespoň trochu přiblížit život jeho tehdejších obyvatel," naznačil Chmela.

Po zahájení výstavy mají účastníci možnost projít si Envicentrum během komentovaných prohlídek, zhruba v 10.30 je plánován odchod z Envicentra podél křížové cesty a kaple s léčivým pramenem přímo na Klášťov, kde se kolem oběda uskuteční další přednáška o valašském Olympu a jeho tajemstvích.

FAKTA:
Na výstavě „Hradiště Klášťov: do nitra valašského Olympu" budou v den otevření k vidění doposud nevystavené unikátní předměty včetně jednoho z depotů (místo hromadného nálezu více předmětů podobného charakteru, které jsou záměrně uloženy do země). Výzkumy na Klášťově probíhají od roku 2005 s malými přestávkami až do současnosti. Ruku v ruce probíhá finančně i odborně náročná konzervace nalezených železných předmětů. Do dnešních dnů nalezli archeologové asi 1500 předmětů z období závěru existence Velké Moravy. Soudí se, že Klášťov mohl fungovat jako jakési nábožensky významné místo spjaté s předkřesťanským kultem.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA