Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Mikulášský jarmark a rozsvěcení stromečku v Janové

date_range 08.Pro, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Mikulášský jarmark a rozsvěcení stromečku v Janové. Foto: Radomír Dolanský

Obec, Mateřská škola Janová a SDH Janová připravili pro všechny, kdo přišli, takovou hromadu překvapení, že děti výskaly nadšením a dospělí toužili vrátit se zase do dětství.

 

Mikulášský jarmark v Janové má podstatně jiný charakter než ve většině měst a obcí. Nesjíždějí se zde prodejci vánočního zboží, protože těmi se stávají mladí hasiči a děti ze školky s učitelkami a veškerým personálem. Přesně tak. Děti vyrábějí pod vedením učitelek hezké předměty pro zkrášlení domovů, kuchařka, která má v šuplíku řadu diplomů z mnoha soutěží o nejlepší frgály a různá speciální cukroví, vyrobila například tak úžasné laskonky, že se v ústech rozpouštěly jako lehoučké cukrové obláčky. A co teprve trubičky plněné slaďoučkým našlehaným sněhem? Mňam! Jinak zde byly lákadlem hezké panenky na stojánku z textilií a vlny a tomu všemu určitě vévodily háčkované postavičky jako třeba šibal a vtipálek sněhulák Olaf z Ledového království. Kdo se chce pokochat báječnou atmosférou mikulášského jarmarku v Janové, nechť si rozklikne odkaz na fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

 

U dalšího stolu nabízeli své výrobky mladí hasiči. Zde jsme mohli najít speciální adventní svícny z březového dřeva krášlené pěknými doplňky nebo dřevěné sněhuláky různě hezky načančané, veselé vařečky a řadu dalších lákadel, kdy by si člověk ani nepomyslel, že z minima věcí lze vyrobit tak krásné předměty. Zisk z tohoto prodeje používají jak mladí hasiči, tak školkáči na nákup doplňků pro svoji zájmovou činnost nebo na výlety, popřípadě jim vedoucí mládeže nebo školka můžou koupit taktéž vánoční dárky.

Mikulášský jarmark v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

K tomu všemu samozřejmě patří jarmareční nabídka dobrot. Například grilované klobásy šly na dračku a u pochoutek přímo z udírny se obsluha také nezastavila. Kde však byla nekonečná fronta na voňavé teplo, tak to byl horký čaj především pro děti a svařáček pro dospělé. Nejen proto, že hasiči mají ve zvyku chystat tato zahřívadla chutně, byla fronta veliká. Ale i proto, že po letech se stal další zázrak a mikulášský jarmark byl opravdu zimní se sněhem a mrazivou teplotou.

 

Zatímco se v hasičské zbrojnici nakupovalo a mlsalo, před obecním úřadem se chystalo, jako každý rok, vystoupení dětí ze školky. Do první řady v hledišti se postavili malí prckové, aby dobře viděli na své vystupující kamarády a kamarádky, hned za nimi zaujali místa pyšní rodiče umělců s připravenými záznamy na mobilech. Poslední přípravy zvukového mistra Honzy Rohlíka, kterého v Janové znají z řady akcí děti i dospělí prostřednictvím jeho agentury Rohlík Produkce, a vystoupení mohlo začít. Veselé písničky, říkadla a básničky udělaly radost všem přítomným, kterých se na akci sešlo opět značné množství od maličkých miminek v kočárcích po zasloužilé seniory, což v Janové není výjimkou.

Mikulášský jarmark v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Nu a za tak nádherné vystoupení museli pořadatelé dětem věnovat nějaké překvapení. To první pro ně připravila obec a podle zvěstování se mělo objevit pouze tehdy, když děti odpočítají od deseti do jedné. K dětem se samozřejmě přidali všichni přítomní a nad Janovou se hlasem silným z mnoha hrdel neslo: „…osm, sedm, šest…“ A najednou se přede všemi rozsvítil čarokrásný vánoční strom se zlatou hvězdou na špici. Mezi opravdovým sněhem padaly LED vločky, které ještě umocňovaly blížící se vánoční atmosféru. Rozsvícení vánočního stromu doprovodilo užaslé společné: „Áááách.“

 

Než se kdokoliv stačil vzpamatovat z vánoční krásy, přicházela již mezi děti velmi dobře známá trojice Mikuláš, anděl a čert. To bylo další áchání, jajkání a nadšený třpyt v očích. Samozřejmě sem tam i slzičky z obav před oživlými postavami z obrázků pohádkových knížek. Ale trojice, kterou dětem vyprosili místní dobrovolní hasiči, byla na všechny hodná a dokonce ani čert nedělal žádné bu, bu, bu, ani řetězem neřinčel. Jen bílé zuby cenil, ale v úsměvu. Ta anděl byla tak hezká, že se místní chlapi zařekli, prý pokud jsou v nebi fakt takoví andělé, od dnešního dne budou sekat dobrotu, aby nešli do pekla. Každé z dětí si chtělo pohladit zlaté andělské vlasy, takže starosta hasičů musel běžet pro ceduličku Nesahejte na vystavené exponáty. Rodiče naopak nabádaly děti, aby tvrdily, že zlobily celý rok a dostaly tak fůru uhlí od čerta, které je letos vzácnější než pamlsky. Fronta dětí ani po dlouhé době neustávala, přesto Mikulášův košík stále kouzlil nové a nové dárky. Za písničku, za básničku třpytivý anděl s tváří dokonale andělskou podarovával přešťastné děti.

Mikulášský jarmark v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Zatímco pokračovalo obdarovávání, ozval se zběsilý řehot ďábelského stvoření a ze tmy se vynořil mikulášský průvod přispěchavší až ze sousedního Ústí. I když Mikuláš mlátil berlou pekelníka, nemohl jej utišit. S Mikulášem a andělem přišla přesila zla, pekelník s ďábelskou čerticí a čertovským mládětem. Hned bylo vůkol hrůzy plný ranec.

 

Veškerý rej svatých a pohádkových bytostí překryl zvuk kytary a jemný dívčí hlas Kláry Katrušákové, která přítomné pozvala ke zpěvu koled a písní s vánoční tematikou. Při známých skladbách se nesl setmělou Janovou dokonalý pěvecký sbor lidu janovského jako společné zakončení velmi hezkého a příjemného podvečera předznamenávajícího příchod nejkrásnějších svátků v roce.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA