Mistrovský titul patří Orsákovi s Vajíkem

date_range 28.Říj, 2009 featured_play_list Aktuality

Je dobojováno. Závěrečný rallysprint sezony WURTH PARTR rally Vsetín již zná svého vítěze. Známe i čerstvé šampiony AutoCont MČR v rallysprintu. Mistrovský titul pro rok 2009 vyhráli Jaroslav Orsák s spolujezdcem Karlem Vajíkem.

Do Vsetína se sjelo velmi silné jezdecké obsazení. Startovní listina lákala diváky na zvučná jména, jako například Václav Pech, Jaromír Tarabus, Jan Jelínek nebo Grzerorz Grzyb. Nechyběli ani pravidelní účastníci rallysprintů v letošní sezoně: Pavel Valoušek, Jan Jelínek, Tomáš Enge a mnozí další. Start si nemohli nechat ujít ani dva hlavní rivalové v boji o mistrovský titul v rallysprintu Jaroslav Orsák a Josef Peták. Kalkulace do posledního sprintu byly jasné. Peták potřeboval zvítězit a pokud by dojel Jarek hůře jak třetí, slavil by Hroch rally team. Pokud by klobůcký jezdec dojel na bedně, respektive před příbramským rivalem, byl by titul jeho.

foto Josef Petrů    více fotek

„Jarin z Poteča" začal sprint velmi dobře. Úvodní erzetu Vesník – Růžďka vyhrál s náskokem 3,2 vteřiny před Valouškem. Na dvojce byl nejrychlejší „Valda". Otrokovický jezdec oplatil Orsákovi na desetinu vteřiny odstup z 1.RZ a po dvou úvodních zkouškách byli na prvním místě dva jezdci: Jaroslav Orsák a Pavel Valoušek. Vítězství na poslední zkoušce první rundy si pro sebe připsal Jarin a lehce strhl vedení v soutěži na svou stranu. „Na každé erzetě jsme měli drobnou krizi. Jedeme opravdu hodně rychle. Nejedeme opatrně na titul, ale co to dá. Zkrátka makáme," zhodnotil úvodní kolo rychlostních zkoušek Jaroslav Orsák. Na další dvě rundy začala trať rally osychat a do čela se dral Valoušek. Zpočátku s ním držel Orsák krok a rozdíl po 6.RZ byl pouhých 7,7 vteřiny. S blížícím se cílem ale Jarek zvolnil. Hlavním důvodem neatakovat Valouška byl Josef Peták, který byl po šestce až na 5. místě absolutní klasifikace.

Závěrečné dvě zkoušky soutěže projeli Orsák s Vajíkem ve volnějším tempu. Volnější tempo znamená z pohledu „Jarina" čtvrtý, respektive sedmý čas na erzetě. Cílovou rampou projeli Jaroslav Orsák s Karlem Vajíkem na velmi dobrém 2.místě absolutního pořadí. V té chvíli bylo zcela jedno, že na Valouška ztráceli více jak půl minuty. Důležitý byl mistrovský titul, který dokázala posádka vybojovat. Vedle druhého místa, získali kluci poháry za vítězství ve skupině N, třídě N4 a prvenství jim patří i mezi juniory. „Byla to těžká rally. Šli jsme do toho, že tady uděláme nějaký výsledek a dobrým výsledkem oslavíme titul. Takový jsme měli plán. Pro Pavla Valouška hrálo do not, že cesty začaly osychat. Kdyby pršelo, tak jsme si věřili, že bychom mohli bojovat. Poslední dvě zkoušky jsme jeli už na jistotu a třetí v pořadí byl daleko za námi. To co jsme chtěli, se nám podařilo a JE TO DOMA!!!! Mistrovský titul 2009!!! Nyní vypuknou bujaré oslavy," řekl v cíli Jaroslav Orsák.