Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na bál přijeli folkloristé z celého Valašska

date_range 01.Úno, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Od půl osmé se již sálem rozezněla Dechová hudba Valaška. Poté se ve slavnostním nástupu představil každý krojovaný návštěvník. Bál byl zahájen předáním „štafety vševalašského bálu". Starostka Vsetína Květoslava Othová předala valašskoklobuckému starostovi Daliboru Manišovi štafetu v podobě stromu. Maniš přislíbil, že se o živý strom v květináči, bude s láskou starat. Po slavnostním ceremoniálu se představilo šest národopisných souborů v pětadvaceti minutách, kdy se snažily ukázat maximum ze svého rodného folkloru. Během večera převedli vystoupení dokonce i nejlepší odzemkáři Valašska.

Valašské folklórní sdružení (ValFos) vyhlásilo výsledky mužského tance. „Odzemek se hodnotil ve třech kategoriích. První kategorie měla název nováček, kde nejlepším tanečníkem byl Michal Gric z brněnského souboru Javorník. Následující disciplíny se jmenovaly obuškový a odzemek, ve kterých jednoznačně vyhrál Josef Goláň," sdělila Hana Tarabusová.

 

Foto

foto autor článku

 
fotogalerie I.
fotogalerie II. foto Mira Zvonek
 
Na kulturní akci tančili všichni, dokonce i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který převzal záštitu nad akcí, a politik Jiří Čunek. Stanislav Mišák nezůstal jen u tančení, zazpíval si i s Dechovou hudbou Valašska. „Jsem milovníkem folklóru a lidové písně. Je to svátek. Člověk cítí morální povinnost k lidem, kteří se snaží udržovat lidovou tradici. Je zde nádherná atmosféra. Děkuji jim za to," vyjádřil své nadšení Mišák.
 
Osmnáctiletý návštěvník měl podobný názor na atmosféru jako hejtman. „Ze všech koutů na mě dýchala úžasná nálada. Potkal jsem staré kamarády a našel jsem si také nové. Navíc jsme si s přítelkyní výborně zatančili. Je to tu prostě jiné než na jiných plesech," popsal zážitky Marek Číž.

Na pravém bále nebo plese nesmí chybět tombola, samozřejmě ani při valašském veselí na ni organizátoři nezapomněli. „Tombola byla letos speciální. Vymyslel ji náš tanečník a šprýmař Antonín Chovanec. Pojmenoval ji „Trnková lotéria". Ceny v ní jsou různorodé, jako běžky, pytel obilí," řekla Hana Tarabusová. Kromě „lotérie" v soutěžích vynikla i tradiční soutěž o „Najlepší slivovicu bálu 2009".

 
 
jar
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA