Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Benefici pro Kubíčka se sešli lidé s velkým L

date_range 21.Zář, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Benefice pro Kubíčka na Ranči Bystřička. Foto: Radomír Dolanský

V obci Bystřička, pod přehradou Bystřička a na Ranči Bystřička se úžasně bavili vesměs lidé se zlatými neb přinejmenším pozlacenými srdci, Lidé s velkým L, lidé se srdcem na dlani, příznivci zcela výjimečných životních zážitků za trochu lásky k bližnímu, byť třeba naprosto neznámému.

 

Takové akce pořádá již čtvrté léto rodina Stupkových z výše jmenovaného ranče. Manželé Roman a Linda s nejstarším synem Romanem, dcerou Eliškou, nositelkou nápadu tohoto krásného lidského konání, a mladším synem Janem, kterého na ranči nikdo neviděl, přestože byl všem na očích. Ovšem v kůži medvědí. Letošní odpoledne věnovali človíčkovi Jakubu Guryčovi z Rožnova pod Radhoštěm, který si do života přinesl sic velmi vzácný, ale nikým nechtěný syndrom TUBB3 E410K, který odhalily až nové genetické metody. Do té doby žil jako jediné dítě v Evropě s Toriello – Carey syndromem. Co takový syndrom obnáší a spoustu dalších informací o Kubíčkovi každý zájemce či případný dárce, pomocník, nalezne na jeho webových stránkách pomocprokubu.cz. Obrázky z celé akce zase naleznete ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

 

Letošní benefici, mimo jiné, navštívily i dvě, dnes už slečny, pro které se zde konaly benefice v letech minulých. Byly to Eliška Marschavellová a Marianka Vaněčková. Benefice na Ranči Bystřička přinášejí program pro děti i dospělé, pozvané kapely hrají různé žánry, takže si na své přijde téměř každý. Asi je zbytečné dodávat, že všichni účinkující vystupovali bez nároku na honorář. Děti si mohly zajezdit na koni, s kterými až z Janové přes hory přijela Zlaťa Svobodová, ale taky zařádit v nafukovacím hradu. K zhlédnutí zde byl přímo exkluzivní model Velorexu zvaného též hadrák, což by bylo pro tento exponát urážkou. Hned vedle něj stál model tříkolky poněkud modernější.

 

Foto: Radomír Dolanský, celá fotogalerie ZDE

 

Oficiálně programově zahájila benefici kapela Nevím (nezaměňovat s rockovou kapelou z Pustějova, pozn. aut.), hrající vesměs úspěšné songy 2. poloviny minulého století. Jako klávesák v kapele hrál dobře ukrytý starosta obce Bystřička, který posléze oficiálně za obec přivítal všechny hosty, poděkoval dárcům a vyzdvihl snažení rodiny Stupkových. Také řada ostatních přítomných vzdávala hold nebývalým aktivitám majitelům ranče. Především v letošním roce, kdy slyšíme ze všech stran stesky podnikatelů a natažené ruce k státní pokladně, je úžasné, že tato rodina táhne za jeden provaz, aby mohla pomoci těm, kteří neměli takové štěstí žít život třeba skromně, ale ve zdraví.

 

Překvapením mimo program, ale krásným překvapením, byl příjezd zástupců SDH Bystřička starosty sboru Petra Rudoleckého, Julie Křenkové a Pavly Mitášové, kteří Kubíčkovi přivezli finanční dar za hasiče z Bystřičky, kteří se i jinak podílejí velkou měrou na aktivním životě v obci. Ale to se již připravovala na vystoupení country taneční skupina Ruty Šuty z Kelče. Tato úžasná parta neváhala, přestože se jim na poslední chvíli vyskytly ohledně návštěvy problémy, a přijela alespoň z částí souboru, jen aby splnila slíbenou účast. Jejich vystoupení nadzvedlo publikum nadšením ze židlí a škoda jen, že okolnosti nedovolily si skupinu Ruty Šuty užít více.

 

Ale to se již blížilo vyvrcholení akce, pro kterou se zde všichni sešli, což předznamenalo vystoupení skupiny STRAM, pachatele, který se vrátil na místo činu. K tomu však později. Známá regionální kapela ještě více pozvedla již tak výbornou náladu na Ranči Bystřička, kde se pod pódiem pomalu začali objevovat nejdůležitější lidé celé akce. Blížilo se předání výtěžku sbírky Kubíčkovým rodičům. O filmový záznam se pro Kubíčka postaral rodinný kamarád René Štefánik. Vše ostatní jistila maminka Ester.

 

Střadateli byli nejen sponzoři, ale především zcela neznámí lidé v městech a obcích Valašska, kde byly v obchodech majitelů umístěny kasičky na dary pro Kubíčka. Takže třeba korunku po korunce se střádala částka ku pomoci a co nejkvalitnějšímu životu malého chlapce. Samozřejmě patří velké poděkování všem majitelům obchodů, kde akce probíhala. Naprosto perfektní byla pomoc od studentů Univerzity Tomáše Bati, kteří v rámci svých aktivit Seznamovák rovněž přijeli s finančním darem. Další nadílku přivezl na vyšperkované tříkolce Miloš Brunai ze srazu tříkolkářů. Dáreček přivezla až z Prahy i Jana Hnilicová.

 

Foto: Radomír Dolanský, celá fotogalerie ZDE

 

A právě paní Jana Hnilicová z neziskové organizace Asociace české videokultury MEDIALOG o.s. přijela především kvůli skupině STRAM a Mariance Vaněčkové. Ještě před koronavirovým strašákem skupina STRAM obsadila se svým videoklipem V náručí, kde hraje Marianka v hlavní roli, 3. místo v soutěži VideoCulture Fest. Paní Hnilicová se chystala již dlouho předat ocenění osobně, což se podařilo teprve nyní. Předala ocenění Radomíru Dolanskému, ani ne tak za scénář k videoklipu V náručí, jako spíše za jeho nosnou myšlenku. Další ocenění předala skupině STRAM, která se pustila cestou nevyšlapanou, ale potřebnou a samozřejmě s dárečkem nezapomněla ani na samotnou Marianku – bojovnici, která bravurně zvládla zahrát samu sebe a své sny. Ostatně svoji zásluhu na videoklipu mají i Stupkovi, protože uspořádali benefici pro Marianku a na stránkách STRAM si jí všiml budoucí autor scénáře.

 

Následovala ústřední skladba videoklipu V náručí, která tentokrát pro osobní tragédii jednoho z členů skupiny byla asi nejnáročnější nejen pro zpěváka, ale pro celou kapelu a všechny jejich přítomné kamarády. Úžasná skladba o lásce, snech, nadějích, dojala nejednoho z přítomných hostů. Život se však nezastaví, a proto na parket vtrhl v plné síle a kráse v podání svěřenkyň Marie Vaněčkové, maminky Marianky, ze zlínské taneční školy Orianadance. Svůdné tanečnice připomínající Šeherezádiny pohádky Tisíce a jedné noci vystřídaly živé jihoamerické melodie a malé slečny, které nadšením strhly přítomné ke skandovanému potlesku. Nakonec se přidala i sama učitelka tance Marie Vaněčková, aby s děvčaty předvedla strhující závěr.

 

Celé odpoledne a nastávající večer zakončila skupina The Nightingales z Luhačovic. Původně zcela holčičí kapela přijala nakonec do svých řad dva muže, což nezabránilo tomu, aby mohla nabízet publiku i nadále zcela fajnšmekrovský playlist, kdy bylo možno slyšet třeba i Patti Smith, u níž hrál svého času Ivan Král, s hitem Because the Night nebo u publika mírně pozapomenutou skladbu Come Together od skupiny Beatles. Prostě od začátku do konce úžasný program na Ranči Bystřička, s úžasnými lidmi a krásným posláním.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA