Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Přes hranice by se mohlo jezdit na kole

date_range 23.Úno, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Jedním výchozím bodem rozhledna na Královci u Valašských Klobouk, druhým rozhledna na Tlsté hore u Dohňan, obě v Bílých Karpatech, ale každá v jiné republice. Taková je situace na začátku zajímavého projektu, jehož cílem je spojit českou a slovenskou turistickou atrakci trasou pro cyklisty, pěší i běžkaře. Asi dvacetikilometrová značená stezka by nabídla nádherné výhledy do krajiny i pobyt v terénu bělokarpatské přírody. Finance na její vybudování by mohly být získány z programu Příhraniční spolupráce ČR – SR.

„Rozhledny na české i slovenské straně hranic jsou si podobné nejen vzhledem, ale také přibližně stejnou nadmořskou výškou a blízkostí zajímavých naučných tras a chodníků. Nyní by mezi nimi mohlo vzniknout turistické propojení, které by nabídlo nové možnosti pro vycházky rodin i náročnější sportovní aktivity. Je totiž možné, že bude stezka vybudována přímo jako okruh a návštěvníci si budou moci zvolit, kterou z tras využijí," informoval o záměru místostarosta Valašských Klobouk Ladislav Tarabus. První jednání se zástupci slovenské obce Dohňany už proběhla, nyní se čeká na jarní měsíce, aby se mohla uskutečnit obhlídka terénu a příprava nejvhodnějšího umístění stezky.

 

Projekt cyklostezky mezi dvěma rozhlednami povede přes státní hranici   foto MěÚ Val.Klobouky

 
„Z české strany by byl dobrý přístup po trase z Královce na Končitou, kde už by chodník na slovenském území navazoval na hřebenovou túru Kýčerskou hornatinou. Její nejvyšší vrchol Kýčera má nadmořskou výšku 828 metrů, pro porovnání naše Končitá je v poloze 818 metrů," přiblížil terénní podmínky vedoucí investičního odboru Radek Bařinka. Také on zastává názor, že by projekt mohl navrhnout okružní trasu. Jedna část by vedla hřebenovou túrou s využitím stávajících polních a lesních cest a chodníků, druhá část by pak mohla využívat současných komunikací, hospodářských cest, svážnic a zpevněných lesních tras. „Na své by si tak přišli v letním období pěší turisté i cyklisté na horských kolech, v zimě pak běžkaři," poznamenal vedoucí. Projekt je nyní v přípravné fázi a bude se hledat možnost jeho financování, například prostřednictvím Operačního programu Příhraniční spolupráce ČR – SR.

Rozhledna na Královci má nadmořskou výšku 655 metrů. Z její vyhlídkové plošiny, která se nachází 19 metrů nad terénem, se návštěvníkům otevře pohled na krajinu jižního Valašska, Velkou Javořinu nebo Povážský Inovec. Na rozhlednu navazuje sedmikilometrová naučná stezka s deseti velkými a dvěma malými zastaveními, na nichž se lze z informačních tabulí dozvědět o chráněných bělokarpatských územích, vzácných rostlinách a živočiších, ale také lidových tradicích.

Rozhledna u slovenských Dohňan se nachází v poloze 651 metrů nad mořem a nabízí výhled na Javorníky, Kysucké vrchy, Malou Fatru i Strážovské vrchy. K turisticky atraktivnímu bodu vede čtyřkilometrový naučný chodník s devíti zastaveními a také třináctikilometrová trasa Tri skaly, která od rozhledny směřuje k útvarům Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Na stezce na návštěvníky čekají čtyři dřevěná posezení a několik informačních tabulí, které vypovídají o historických a přírodních zajímavostech dané lokality.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA