Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Přihlásit se můžete do pětice jarmekových soutěží

date_range 27.Lis, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Soutěž O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku

Každoroční ozdobou a zpestřením programu Valašského mikulášského jarmeku bývá pětice jarmekových soutěží, při nichž vítězí nejen šikovnost, fortel a pečlivost, ale cení se i tradování osvědčeného receptu. Hospodáři a hospodyňky mohou i při letošním ročníku opět přihlásit své kysané zelí, pečené pány z kynutého těsta, domácí chleby i vypěstovaná jablíčka. Pánům starostům je pak určena disciplína slivovicová. Příjem soutěžních vzorků se zahajuje právě nyní.

 

„V tradičních jarmekových soutěžích jde nejen o kvalitu plodů lidské práce tady na Valašsku, ale také o předávání dovedností a zručností z generace na generaci. Ceníme si, když se nám například přihlásí pekařka, která vyrobila pečené pány podle postupu, co ji naučila její maminka či babička. Podobně je to s nakládaným zelím, které má také v každé rodině trochu jiné ingredience a recepturu. O chlebu a možnostech jeho složení či přípravy nemluvě,“ uvedla Eva Sáblíková, která má koordinaci jarmekových soutěží na starosti.

 

Pekařky mají možnost ucházet se o úspěch v soutěži O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Až tři figurky sladkého pečiva o velikosti do 30 centimetrů mohou doručit v pátek 6. prosince do 14 hodin do sálu TJ Sokol Beseda. Stejný termín i hodina uzávěrky platí pro soutěž O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka. Sklenice naplněné kysanou lahůdkou je však nutné přinášet do areálu Kosenky.  Obě dvě soutěže bude přímo při jarmeku v sobotu 7. prosince hodnotit návštěvnická porota.

O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka

V soutěži O nejpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy se setkají výpěstky od sadařů a zahrádkářů ze širokého okolí. Ovocnáři je mohou nosit do kulturního domu Klobučan do středy 4. prosince. Soutěž O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku má uzávěrku v úterý 3. prosince, a to proto, že na druhý den bude bochníky hodnotit odborná porota. Lidé však nemusejí zoufat, na jarmeku budou mít možnost z pecnů také ochutnat.

 

Soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová hodnotí vzorky nejen z obcí regionu, ale i z jiných míst kraje a také ze slovenské strany hranice. Při koštu a posuzování slivovic se sejde hodnotitelská porota složená z páleničářů i laických členů.

 

„Tak ať nám těsto kyne, trouba dobře peče, jablka nehnijí, zelí pěkně kysá a slivovice neubývá.  Ukažme společně návštěvníkům jarmeku, co dobrého v našem kraji mohou najít a vidět, čím se můžeme pochlubit,“ vyzvala Eva Sáblíková.

 

Podrobné podmínky jarmekových soutěží najdou zájemci ZDE na webu pořadatelů.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA