Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Studenti si posvítili na cyklisty i parkování

date_range 28.Čvc, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Studenti Gymnázia Valašské Klobouky pomohli zmapovat hustotu cyklistické dopravy ve městě a četnost vozidel parkujících na valašskoklobouckém Masarykově náměstí. Do dvou projektů se pustili v rámci programu Spolupráce se studenty, který radnice vyhlásila začátkem roku. Svou třídní iniciativu vystavěli na pozorování v terénu a dbali při něm nejen na samotné sčítání cyklistů či aut, ale také například na dodržování bezpečnostních pravidel.

„Před koncem školního roku vypracovala třída tercie místního gymnázia dva zajímavé projekty, jejichž výsledky nám nyní předložila. Jeden sleduje intenzitu parkování a může nám sloužit například k porovnání předpokládaného a skutečně vybraného parkovného, ale také ke zjištění, kdy je na náměstí největší pohyb osob. Tyto informace jsou pak užitečné při plánování údržby parkoviště, nástřiku ploch či ořezu stromů," uvedl k výsledkům místostarosta Martin Janík. Studenti při týdenním pozorování zjistili, že v době od 8 do 13 hodin využije centrální parkoviště denně v průměru 473 osobních a 16 nákladních vozidel. Nejvyšší intenzita je pak v pátek, kdy v těchto hodinách napočítali celkem 585 aut.

 

Parkoviště na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách

 
Druhé pozorování dalo zajímavé informace o hustotě cyklistické dopravy. Měření v terénu probíhalo o víkendu od 9 do 18 hodin na dvou stanovištích, a to u vjezdu do Valašských Klobouk od Poteče a od Brumova. „Nejvyšší pohyb cyklistů zaznamenaly hlídky v neděli odpoledne, kdy směrem na Poteč projelo 343 cyklistů. Jenom 155 z nich ovšem bylo vybaveno ochrannou přilbou. Zajímavý je také počet rodin, těch vyrazilo celkem 54," dodal místostarosta. Ve stejném časovém úseku bylo na druhém stanovišti napočítáno 249 cyklistů, přitom 100 z nich mělo helmu a v 18 případech vyjela celá rodina. Za celý víkend se potom do statistik hustoty provozu promítlo celkem 1054 cyklistů. „Uvedená čísla jsou pro nás výborným ukazatelem při odhadu intenzity cyklistické dopravy a při plánování budoucích opatření, jakými jsou například nyní zpracovávané územní studie na umístění cyklostezky od Brumova – Bylnice přes Valašské Klobouky do Poteče," uzavřel Martin Janík.
 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA