Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Uctít památku Valčíka přišly stovky občanů

date_range 30.Kvě, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Ani sedmdesát let po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nezůstává tento hrdinský čin skupiny československých odbojářů zapomenut. Při příležitosti významného výročí se na jejich hrdinství a zásluhy o svobodu národa vzpomínalo o uplynulém víkendu po celé republice. Jedním z dějišť pietních aktů se stala již tradičně i Smolina, rodiště plukovníka Josefa Valčíka, který se na útoku podílel a následně položil svůj život.

„Jsme hrdí na to, že v tomto kraji vyrostl člověk s tak silným vlastenectvím a osobní odvahou, že dokázal pro své ideály podstoupit obrovské riziko a nakonec i zemřít. Zásluhy odbojářů na svobodě našeho národa jsou veliké, a proto musíme i do budoucna uchovávat jejich odkaz a ctít jejich památku," řekl starosta Dalibor Maniš.

Josef Valčík je čestným občanem města Valašské Klobouky a in memoriam také nositelem Kříže obrany státu, nejvyššího vyznamenání Ministerstva obrany ČR. Vzpomenout na dějinné události a poklonit se jeho památce přišly při výročním pietním setkání přibližně tři stovky občanů a hostů.

Pietní slavnost (foto MěÚ Val. Klobouky)    další foto

Slavnost se konala v centru Smoliny u památníku Josefa Valčíka a obětí nacistické okupace, především těch z řad členů jeho rodiny. Mši svatou sloužil vojenský kaplan kpt. P. Kamil Vícha a doprovázela ji schola z Valašských Klobouk a dechová hudba Valaška. Následný program obohatily také děti ze smolinského dětského domova. Pozvání k účasti na pietním shromáždění přijali potomci rodiny Valčíkovy a dále zástupci Zlínského kraje, Svazu bojovníků za svobodu, Klubu výsadkářských veteránů z Holešova, Zlína a Rožnova pod Radhoštěm, zástupci Krajského vojenského velitelství ve Zlíně, zastupitelé města Valašské Klobouky a další.

Akci uspořádalo Město Valašské Klobouky za spolupráce Osadního výboru Smolina, Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky, Valašskoklobouckých služeb, SDH Smolina, Českého červeného kříže, Dopravní zdravotní služby Valašské Klobouky a dalších.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA