Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Do Vsetínské nemocnice loni přišlo 228 prvodárců krve

date_range 25.Led, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto: archiv Vsetínské nemocnice

Hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice (HTO) dosáhlo v roce 2020 druhého nejvyššího počtu odběrů krve za posledních osm let. Navzdory komplikacím spojeným s koronavirem se jich podařilo provést 2 865.

 

„S výsledkem jsme určitě spokojení. A našim dárcům velmi děkujeme za ochotu, s jakou k nám chodili. Moc nám celý rok pomáhali. Jejich přístupu si opravdu vážíme,“ vzkázala Jana Pelková, primářka vsetínského HTO.

 

Šanci atakovat absolutní rekord v počtu odběrů krve – v roce 2019 jich Vsetínská nemocnice uskutečnila celkem 3 021 – znemožnila situace vyvolaná onemocněním COVID-19, která některé dárce krve od návštěvy hematologicko-transfuzního oddělení opakovaně odradila, další nemohli přijít kvůli karanténě nebo se sami léčili. Vliv na výsledek měla i postupně přijímaná hygienicko-epidemiologická opatření a výpadky personálu způsobené nemocí, kvůli kterým bylo HTO nuceno v průběhu roku dokonce zrušit některé odběrové dny. Všechny tyto skutečnosti způsobily nejen nižší počet provedených odběrů krve, ale také méně odebrané krevní plazmy. Zatímco v roce 2020 se podařilo uskutečnit 742 odběrů krevní plazmy, o rok dříve jich bylo 802, dosud nejvíce v historii vsetínské HTO.

 

Potěšitelné je, že i přes komplikovanou situaci se Vsetínské nemocnici dařilo i v loňském roce získávat prvodárce. Zaregistrovala jich hned 228. „Je to sice o něco méně než v roce 2019, ale vhledem k tomu, co se loni dělo, musíme být opět spokojení. Nových dárců k nám přišlo hodně, a to by nám mělo do letošního i do dalších let pomoci,“ konstatovala Jana Pelková.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA