Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Za letošní úrodu poděkovali Valaši v Horní Lidči

date_range 23.Srp, 2019 featured_play_list Aktuality

„Bože nás, požehnaj, šecko nám dobré daj, daj zdraví, daj chleba, šak nám vjec netřeba…“

 

Modlitební písnička, která zazněla při obřadním předávání dožínkového věnce hospodářům, vystihla to, v jakém duchu probíhala třetí srpnová neděle v Horní Lidči. Vděčnost, setkání, vzpomínání a zamyšlení nad tím, co máme – a jak se tu máme vlastně dobře. To všechno se propojilo na všech místech, na nichž se dožínky slavily.

 

Už slavnostní dožínková mše, kterou s Lidčany, Střelňany, Lidečkovjany a všemi ostatními přítomnými oslavili i chorvatští křesťané, byla předzvěstí toho, jak se dožínky tento rok vydaří. Letos totiž na dožínky přišlo největší množství krojovaných, než tomu bylo v předchozích letech – a o to víc se všichni vžili do dožínkové vděčnosti.

 

Jinak tomu nebylo ani při setkání u obrázku Panny Marie nad Horní Lidčí, kam se vydal dlouhý zástup krojovaných i nekrojovaných, zdejších i řady dalších, kteří na dožínky přišli nebo přijeli z okolních, ale i vzdálenějších míst. U Panny Marie Ustavičné pomoci všichni společně s chasou prosili, děkovali a zpívali Panně Marii – a my jsme byli moc rádi za to, že takovou spoustu lidí neodradilo ani horko, které nás po zataženém dopoledni trochu překvapilo.

Dožínky v Horní Lidči, fotogalerie ZDE

Průvod, jenž měl podle našich odhadů přibližně tři sta lidí, se potom v čele s chasou vydal na pole. Tam si chasa, která dožínala poslední kousek pole kosáky, aby se každé vzácné zrníčko nevymlátilo už na poli, u poslední práce zpívala písničky z 19. století, ale připomněla také modlitby, které byly součástí dožínkových dnů. Poprvé za poslední léta, kdy se dožínky v Lidči, Lidečku a Střelné konají, v Lidči ženci udělali z posledního obilí babu, poslední snop – a důkaz o velikosti úrody. Ten v obřadním průvodu přinesli hospodářům společně s dožínkovým věncem, na poli uvitém a na hlavě neseném.

 

Na myslivecké chatě, kde dožatá u gazdy pana Many a gazděnky paní Manové probíhala, na průvod čekali další lidé. I oni se nakonec stali součástí dožaté, která se letos netýkala pouze dožínkového programu, ale všichni přítomní si ji opravdu mohli prožít. A to nejen díky typickým dožínkovým pokrmům, mezi nimiž byl zašmúraný regiment, podlesníky, kyselica nebo zemáky na lúpačku, ale i díky tomu, že se setkali se známými a všichni společně do večera poseděli u jednoho stolu. To, že se tentokrát stali součástí dožaté i přítomní, potvrdil i moment, kdy se při modlitbě chasy s hospodáři postavila spontánně většina těch, kteří do té doby byli pouze diváky.

Dožínky v Horní Lidči, fotogalerie ZDE

Dožínky v Lidči se letos opravdu vydařily – a to nejen díky chase, podpoře obce, muzikantům z cimbálové i dechové muziky, počasí nebo všem, kteří se podíleli na jejich průběhu. Vydařily se především díky atmosféře, kterou vytvořili společně všichni přítomní. Doufáme, že se tato atmosféra z Lidče předá společně s dožínkovou štafetou, která se příští rok přesune do Lidečka.

 

Tak snad se za rok uvidíme všichni tam!

 

Sára Matůšová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA