Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

100. výročí narození Josefa Valčíka

date_range 30.Říj, 2014 featured_play_list Aktuality

 

V neděli 2. listopadu uplyne již 100 let od narození místního rodáka a hrdiny plk. in memoriam Josefa Valčíka. Josef Valčík byl československý voják, příslušník protinacistického odboje během okupace Československa a příslušník výsadkové skupiny Silver A. Spolupracoval se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, s nimiž provedl atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Teror a pronásledování obyvatel po atentátu se nevyhnul ani Valašskokloboucku. 14 členů Valčíkovy rodiny bylo zatčeno gestapem a 23. října transportováno do koncentračního tábora Mauthausen, kde bylo následujícího dne 13 z nich popraveno. Valčíkova sestra Františka, která byla během zatčení těhotná, byla po porodu syna v Pankrácké věznici popravena až v lednu následujícího roku.

Pietní akt ve Smolině    foto archiv redakce

Spolek Jižní Valašsko s KVH Věrni zůstaneme ve spolupráci s místními spolky Sokol, Orel, Skaut a sborem dobrovolných hasičů Smolina si připomenou tuto významnou událost pietním aktem ve Smolině, který bude zahájen v 10:00 u památníku Josefa Valčíka ve Smolině. Po slavnostním uvítání nastoupí čestná stráž, zazní hymny a společně vzpomeneme na Josefa Valčíka, jeho život, hrdinství a odkaz. Připomeneme si i 10. výročí od úmrtí plk. Josefa Balejky. Jejich památka bude uctěna minutou ticha, čestnou salvou a následným položením květinových darů. Poté pietní akt končí.

Doprava je zajištěna. Pro případné zájemce vyjede autobus z autobusového nádraží ve Valašských Kloboukách v 9:30. Po skončení pietního aktu odveze autobus účastníky zpět na autobusové nádraží v Kloboukách. Všichni jste srdečně zváni!

Miroslav Maňas

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA