Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Betlém rozšířil projekci o nový film

date_range 28.Čvn, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Mechanický betlém v Horní Lidči je unikátní exponát svého druhu na Valašsku, který propojuje původní biblický příběh s hmotným bohatstvím příhraničních krajů od dob pohanských až po období křesťanství. Nyní betlém pokračuje v rozvoji své původní myšlenky mapováním příběhu Cyrila a Metoděje v našem kraji.

Na 75 betlémských postaviček se rozpohybovalo již v prosinci 2011. Mezi jednotlivými vyřezávanými výjevy nalezneme tradiční jesličky s jezulátkem, ztvárnění typických valašských řemesel, významná poutní místa i turistické památky česko-slovenského příhraničí. Doposud betlémem provází film o poutníkovi, kde se biblický příběh snoubí s valašskými zvyky. Dnes, téměř o 6 let později, se v prostorách budovy betlému představil nový snímek inspirovaný životem slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.

Zleva: Martin Žucha-režisér a kameraman, Josef Tkadlec-starosta, Dana Daňová-ředitelka CCR Vých.Moravy

„Mimo tradičního biblického příběhu a jeho postav měl betlém od počátku reprezentovat společnou historii našeho česko-slovenského příhraničí od dob pohanských přes období Velké Moravy až ke křesťanství. Abychom v této myšlence pokračovali, rozhodli jsme se rozšířit projekci betlému o nový film, který je založen na životopisu slovanských věrozvěstů a nese název Na úsvitu společných dějin – po stopách Cyrila a Metoděje. Chceme, aby si návštěvníci betlému uvědomili, že naše civilizace vychází z křesťanských kořenů a právě svatí Cyril a Metoděj stáli na jejím počátku," uvedl Josef Tkadlec, starosta obce Horní Lideč.

Film bude možné zhlédnout ve společenské místnosti budovy betlému.

„Betlém v Horní Lidči je od svého otevření výraznou turistickou atraktivitou nejen Valašska, ale celého kraje. O tom svědčí stále rostoucí čísla návštěvnosti. Jsem velmi ráda, že i zde můžeme vidět nový, inspirativní rozměr  oživení cyrilometodějské tradice a úcty, která v tomto regionu doposud nebyla až tak patrná," doplnila Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Jak dále doplnila, nový film výrazně oživí nabídku cestovního ruchu v oblasti Hornolidečska. Zhlédnutí filmu trvá téměř 30 minut a nabízí celou řadu informací o životě sv. Cyrila a Metoděje.

Na Vaši návštěvu se těší, Betlém Horní Lideč

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA