Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Betlém z Horní Lidče uvidí až v Miláně

date_range 27.Úno, 2012 featured_play_list Aktuality
 
 
Přestože od zpřístupnění mechanického Betlému uplynuly teprve dva měsíce, vidělo ho už téměř pět tisíc návštěvníků. Přijeli se na něj podívat turisté z Mexika, Kanady, Japonska Slovenska či Londýna.

Betlém je nyní pro veřejnost otevřen každý den kromě pondělí vždy dopoledne od 10 hodin do 12 hodin, odpoledne od 13 hodin do 16 hodin. Více informací o expozici a návštěvní době lze najít na webových stránkách www.betlemhornilidec.cz 

Myšlenka vytvořit dílo, které by zůstalo odkazem pro další generace, se zrodila v hlavě starosty obce Josefa Tkadlece již před několika lety. Díky evropským dotacím na příhraniční spolupráci vznikla nová budova skrývající stovky ručně vyřezaných pohyblivých postav a významných budov Zlínského a Trenčínského kraje. Dvacítku význačných budov východní Moravy tady zastupuje například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, Radhošť, ale i zámek z nedalekého Vsetína. Své místo v Betlému má také pět hornolidečských dřevěnic společně s kapličkou a zvoničkou. Ze slovenské architektury je k vidění mimo jiné zřícenina Beckov, Čachtice, Trenčínský hrad, zámek Bojnice, ale také historický unikát, a to Pomínovský kostelík. Málokdo zřejmě ví, že se jedná o vůbec nejstarší stavbu na Slovensku, která přežila i kruté nájezdy Tatarů ve třináctém století.

 

video – Betlém Horní Lideč v pohybu

 
    Fotogalerie ze slavnostního otevírání 10.prosince 2011
 
Celou expozici barvitě dotváří filmový snímek. Jeho hlavní postavou je poutník, který návštěvníkovi přibližuje život na česko-slovenském pomezí, tak jak se postupem času vyvíjel. Ve filmu jsou vyobrazeny důležité historické momenty a události včetně zvyků a starých řemesel. Přenesete se tak do dob dávno minulých, do dob, která jsou už známá jen z knih nebo vyprávění. Společně s tajemnou postavou muže projdete krásná zákoutí zdejšího kraje a nám blízkého Slovenska. Originalita filmu spočívá také v tom, že snímek není hraný profesionálními herci, ale místními rodáky a dětmi. Natáčelo se v přírodních exteriérech Horní Lidče, Valašské Senice, Rožnova pod Radhoštěm ale také ve slovenských vesničkách.
 

 
Při stavbě betlému byl kladen značný důraz na vytvoření příjemné atmosféry, která návštěvníkovi umožňuje prožít nezapomenutelný zážitek. Hudbu složil Jiří Pavlica a pro betlém ji nahrál se svým Hradišťanem, Zdeněk Matyáš s Valašských Klobouk či Milan Pařenica z Valašského Meziříčí patří mezi patnáct řezbářů, kteří se na stavbě betlému podíleli Odkaz a myšlenka Betlému už přesáhla hranice České republiky.Centrála cestovního ruchu Zlínského kraje zařadila lidčanský betlém do filmového snímku Poutní stezky a koncem února bude prezentován v italském Miláně jako pozvánka k nám, na východní Moravu.

Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také příjemné atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek. Tím je náš betlém charakteristický a mimořádný.
V betlému je možné shlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.

Velkým lákadlem jsou pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Obdivovat můžeme 65 mechanicky se pohybujících figur.

 
Obec Horní Lideč
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA