Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Bude díky koronaviru dostupnější bydlení? Vyplatí se nyní refinancovat hypotéku?

date_range 21.Kvě, 2020 featured_play_list Aktuality, PR ČLÁNEK
arrow_drop_up Realitní makléř Tomáš Surovec z realitní kanceláře REAL PREMIUM

Vláda a Česká národní banka dělá všechno proto, aby bylo bydlení dostupnější, nebo při poklesu příjmů alespoň stejně dostupné, říká realitní makléř Tomáš Surovec z realitní kanceláře REAL PREMIUM.

 

Skvělou zprávou je to, že dne 30. 4. 2020 vláda zrušila 4 % daň z nabytí nemovitosti, kterou museli platit kupující téměř všech nemovitostí.

 

Česká Národní banka dne 1. 4. 2020 uvolnila limity ukazatelů pro nové hypotéky se záměrem zpřístupnit v těchto těžkých časech dostupnosti koupě nemovitostí.

 

– limit ukazatele LTV se zvyšuje z 80 % na 90 % (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti)

– limity ukazatele DSTI se zvyšuje ze 45 % na 50 % (poměr celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr)

– dosavadní limit ukazatele DTI se ruší (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr)

 

Pokud si chcete jednotlivé pojmy hypoték připomenout, podívejte se na video z minulého roku 2. díl mé realitní poradny na téma Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky.

 

 

Aktuální úrokové sazby hypoték už od 1, 95%

 

Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 a 0,75 procentního bodu. U většiny veřejných bank se toto zlevnění zdrojů nepromítlo, protože si tvoří polštář pro nadcházející období, kdy velká část klientů bude žádat o odklady splátek a může dojít i k výraznějšímu nárůstu nesplácených úvěrů z důvodu situace způsobené koronavirem. Některé banky z toho trendu vybočily a šly s úrokovými sazbami dolů. Nyní jsem schopen pro své klienty zajistit úrokovou sazbu již od 1,95 %.

 

Lze snížit úrokovou sazbu i u stávajících úroku i mimo fixaci.

 

Výhodného úroku mohou využít jak lidé, kteří plánují nějakou nemovitost koupit, tak majitelé stávajících domů, bytů, či pozemků, jimž aktuálně končí fixační období nebo jednoduše mají vyšší úrok, než výše uvedenou úrokovou sazbu. U většiny bank je od účinnosti nového zákona poplatek za předčasné splacení (refinancování) hypotečního úvěru 700 Kč. U většiny bank jsem schopen vyřídit většinu věcí online, takže vůbec nemusíte chodit do banky. V případě, že máte vyšší úrokovou sazbu a chcete v současné nelehké době ušetřit na splátkách stávající hypotéky, mě neváhejte kontaktovat na tel. 731 765 724.

 

Jaký bude mít stávající situace vliv na cenu nemovitostí?

 

Dle mého názoru je největší pozitivum doporučení České národní banky ohledně zvýšení poměru výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti z 80 % na 90 %. Jinými slovy, při hodnotě nemovitosti např. 1 500 000 Kč už nebudou kupující muset disponovat 300 000 Kč vlastních zdrojů, ale bude jim stačit pouze 150 000 Kč, což může spoustě lidem otevřít cestu k jejich vlastnímu bydlení. Dále ušetří 60 000 Kč za daň z nabytí.  Bohužel se tímto doporučením zatím většina bank neřídí, ale najdou se i takové, kde je 90 % hypotéka možná.  Takže nebude potřeba 360 000 Kč, ale bude stačit 150 000 kč, což už si myslím, že je pro mnoho, zejména mladých lidí, hodně pozitivní informace.

 

V průběhu minulého týdne jsem mluvil s několika odhadci nemovitostí působících v okresech Zlín a Vsetín. Shoduji se s jejich názory. Po zkušenosti z roku 2008 předpokládají, že nastane pokles cen nekvalitních staveb starších domů. U starších bytů bude pokles mírný a u nových bytů, či novostaveb rodinných domů bude cena stagnovat a následně růst. Dle vlastní zkušenosti za těch pár týdnů nouzového režimu musím říct, že i přes výrazné ochlazení realitního trhu je velký zájem o stavební pozemky. Nevím, jestli je to tím, že je jich tak málo, nebo že na rozdíl od bytu se lidé nebojí na pozemek podívat, ale zájem o pozemky je pořád obrovský. Konkrétně jsem za poslední tři týdny prodal tři stavební pozemky. Pokud chcete prodat pozemek v ,,korona časech“ a bojíte se, že buď prodáte špatně, nebo vůbec, nemějte obavy. Jsou zbytečné.

 

V případě, že nějaký stavební pozemek hledáte a nejste si jisti na co se zaměřit, podívejte se na můj rozhovor s Architektem a stavbařem Ing. Arch. Adamem Vránou.

 

 

Co když budete chtít dobře prodat starší dům nebo byt?

 

Nikdo neví, jak dlouho toto období bude trvat. Nejspíše to nebude jednouché jako před třemi měsíci. Spousta lidí se nyní nakupovat bojí, nebo vyčkávají na větší propad cen. Prodávat a kupovat se bude pořád. Již v době nouzového stavu jsem, zejména díky moderním prodejním marketingovým nástrojům, vyjednávání a videu, prodal za plnou cenu byt v Lačnově, což pro mnohé není úplně TOP lokalita. Nebo minulý patek jsem zarezervoval byt ve Zlíně za cenu určenou před koronou, takže zase tak špatně nebude.

 

Videoprohlídka bytu v Lačnově:

 

 

V případě, že budete chtít poradit s prodejem, koupí, pronájmem, či zajištění financování nebo refinancování nemovitosti, se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

Na webu www.tomassurovec.cz  se můžete podívat jak na způsob mojí práce, tak na reference stávajících klientů.

 

 

Tomáš Surovec

Tel. 731 765 724

Web: www.tomassurovec.cz

Email: surovec@realpremium.cz

Facebook: www.facebook.com/makler.tomas.surovec

Youtube kanál ZDE

 

Videoreference:

 

 

 

-pr článek-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA