Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Bývalý jednatel skládky ve Slavičíně měl zpronevěřit tři miliony korun

date_range 21.Kvě, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Skládka odpadů ve Slavičíně v roce 2015. Foto: www.potok-luksinka.wbs.cz

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína obvinili dosud netrestaného pětašedesátiletého muže z obce na Zlínsku ze spáchání zločinu zpronevěra kvůli machinacím v účetnictví skládky komunálních odpadů ve Slavičíně, při nichž si přišel minimálně na tři miliony korun. V případě odsouzení hrozí obviněnému osmiletý trest odnětí svobody.

 

Skládka komunálních odpadů Radašovy ve Slavičíně v minulosti dostala od České inspekce životního prostředí milionové pokuty. Například v jímce průsakových vod inspekce zjistila, že dochází k překračování maximální povolené výšky hladiny, k vypouštění průsakových vod na terén a do nivy potoku Lukšinka, nebo k překročení povolené plochy určené pro ukládání odpadů. Obyvatelé Slavičína sepisovali petice a apelovali na úředníky, aby skládku zrušili. V roce 2017 se firma Skládka odpadů Slavičín s.r.o. dostala do insolvence, čímž vznikly pro město Slavičín další problémy. Nyní na povrch vyplouvají skutečnosti o nekalých praktikách samotného jednatele společnosti.

 

„Muž jako jednatel skládky odpadů v obci na Zlínsku zanesl do účetnictví této firmy v letech 2015 – 2017 celkem 58 faktur ve výši více než čtyři miliony korun, které vystavily jiné společnosti, v nichž v té době figuroval také jako jednatel. Tyto faktury byly zčásti nebo zcela fiktivní. Zahrnovaly například údržbové nebo úklidové práce pro skládku odpadů, které však pracovníci firmy pro skládku odpadů téměř nikdy neprovedli. Přesto byly faktury proplaceny,“ uvedla mluvčí policistů Monika Kozumplíková.

Ilustrační foto

Jako jednatel skládky odpadů navíc vybíral poplatky za uložení odpadu od jeho původců. Tyto poplatky jsou podle zákona o odpadech příjmem obce, na jejímž katastrálním území skládka leží. Jednatel ovšem tyto poplatky městu v souladu se zákonem neodváděl. Částka, kterou městu za uvedené období dlužil, dosáhla výše téměř čtyři miliony korun.

 

Koncem roku 2017 vydal krajský soud usnesení o úpadku společnosti skládka odpadů spojené s vyhlášením konkurzu. Společnost podala kvůli své zadluženosti návrh na zahájení insolvenčního řízení. Jednatel z této funkce pár měsíců předtím odstoupil. „Na účtu měla společnost v té době 467 korun. Je tedy zřejmé, že s poplatky, které původci odpadu skládce hradili, naložil jediný jednatel skládky podle vlastního uvážení, nikoli však v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že byl zodpovědný za hospodaření společnosti, věděl, že tyto poplatky nejsou majetkem jeho společnosti, nýbrž příjmem obce,“ vysvětlila Kozumplíková.

 

Kriminalisté přijali koncem roku 2017 trestní oznámení od předmětné obce. Prověřování možného protiprávního jednání bylo velmi obsáhlé a zahrnovalo kromě výslechů mnoha zúčastněných osob také zevrubné zjišťování bankovních informací, prostudování účetních a provozních podkladů společností, zákonů a nařízení v oblasti ukládání odpadů, zápisů z jednání, korespondence a dalších písemnosti. V bydlišti i na pracovišti podezřelého muže kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili elektroniku a listinné materiály. Veškeré zajištěné důkazy potom museli jednotlivě prostudovat a propojit ve vzájemných souvislostech, což vyústilo koncem loňského roku v obvinění podezřelého jednatele. Ten si proti usnesení podal stížnost, kterou státní zástupkyně v uplynulých dnech zamítla, trestní stíhání proto pokračuje.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA