Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Čarodějnice do pekla, májka do nebe

date_range 02.Kvě, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Tělovýchovná jednota Tatran Janová a Sdružení janovských rodičů společně připravili bohatý program především pro děti, ale i příjemné posezení pro dospělé. Dobrou náladu podpořilo také mňamózní sluníčkové počasí, takže nic nebránilo všeobecné spokojenosti.

Zahájení proběhlo pod patronací sportovců. A byla to sláva veliká. Byl první máj a v Janové stavěla se máj. Aby svalstvo sportovců bylo pošetřeno k výkonům na sportovních kolbištích, pomohla ku vztyčení máje technika. Rameno jeřábu májku zvedlo jako sirku a chlapi její kmen pouze usadili a poté kůly stabilizovali. Tak se nad Janovou objevila mnohobarevná veselá májka s třepetající se vlaječkou národa českého.

Sláva stavění máje se do Janové vrátila po několika letech. Tradičně se dnes více slaví kácení máje, ale historie oslavuje spíše její vztyčení. Jak to kdysi bývalo, seznámili sportovci diváky veršovaným textem předčítaným různými dobovými postavami. V těch se představili například předseda TJ Tatran Janová Dušan Bazalka, člen výboru a ředitel ZŠ Janová Michal Lucbauer nebo malí tanečníci v krásných valašských krojích.

foto Radomír Dolanský    více fotek

Diváci tleskali výkonům přednašečů již během vystoupení a vesele se zubili nad převleky účinkujících. Diváci, kterých zpočátku přibývalo poznenáhlu, snad díky nepřebernému množství prvomájových akcí konajících se nejen v okolí, ale po celé republice. Nicméně nakonec se výletiště na hřišti zaplnilo návštěvníky všech možných věkových skupin. A že byli spokojeni, to dokazoval obsluhující personál pohybující se neustále nadzvukovou rychlostí.

Sportovci předali programové žezlo Sdružení janovských rodičů. Tímto byl odstartován boj všech čarodějnic a čarodějů o přeborníka čar a kouzel. Nad neregulérností bděly čarodějnice matky, které každý podraz a švindl v soubojích doprovázely nadšenými skřeky až lidským návštěvníkům tuhla krev v žilách. Řady zvědavců obdivovaly autopark čarodějnic. Březové metly různých velikostí nemusela hlídat policie, poněvadž metly každému nenechavci samy vyprášily kožich. A tak se malí i velcí lidé jen závistivě dívali, jak se tvorové temnot prohánějí na koštětech mezi překážkami.

V řadě disciplín soutěžily s čarodějnými bytostmi lidské děti a navzdory kouzlům a trikům často svým důvtipem nad zlem vítězily. Dětem se rovněž zalíbily čarodějné reje při veselé muzice, kdy se proháněly po pažitu s malými čarodějkami. Vrcholem všech těchto soubojů dobra a zla byla samozřejmě soutěž o nejpříšernější čarodějnici. Poněvadž se poslední dobou i čarodějnice rády parádí, bylo vyhlášení změněno na nejpěknější čarodějnici nebo čaroděje. A jelikož temné bytosti již před vyhlášením vítězů hrozily, že lidskou porotu změní v ropuchy, zvítězily úplně všechny lidské i nelidské bytosti.

Sportovcům TJ Tatran Janová a Sdružení janovských rodičů se povedlo připravit hezkou a veselou oslavu příchodu jara, vzpomenutí tradic, které se v krajích vyvíjely snad už od dob, kdy zde naši předkové chodili ještě méně oblečení, více chlupatí a kdy se s čarodějnicemi vůbec nekamarádili. V Janové prožili mnozí krásný první máj.

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA