Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Cenu města obdržely tři osobnosti

date_range 26.Led, 2016 featured_play_list Aktuality

 

V rámci městského plesu 22. ledna byly již podruhé uděleny Ceny města Valašské Klobouky. Uznání za významný přínos pro město přišly převzít Ladislava Guričová a Lucie Sovadinová. Třetí oceněný Emil Zůbek se z pracovních důvodů nezúčastnil a cena mu bude předána na radnici.

„Cena vyjadřuje naši hlubokou úctu a uznání za významný přínos pro naše město. Udělujeme ho osobnostem a organizacím, jejichž činnosti si velmi ceníme a která rozvíjí a obohacuje život ve Valašských Kloboukách," vysvětlila starostka města Eliška Olšáková. „Je to jen malé poděkování za jejich činorodou a nezištnou práci," dodala starostka.

Rada města letos ocenila mj. dlouholetou kronikářku Ladislavu Guričovou, a to zvláště pro její dobrovolnou činnost v sociální oblasti. Paní Guričová navštěvuje seniory při jejich významných jubileích, dvakrát ročně se účastní návštěv klobouckých rodáků v domovech důchodců. Aktivně pracuje v sociální komisi rady, devatenáct let byla ve funkci její předsedkyně.

Emil Zůbek, jako jeden ze zakladatelů mezinárodního hudebního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, který probíhá v našem městě už od roku 2002, si zaslouží ocenění nejen za práci na festivalu, ale také za několikaletou činnost pro Valašské Klobouky ve funkci zastupitele nebo člena dozorčích rad obchodních společností města.

Letošní volba padla i na Lucii Sovadinovou, trenérku taneční skupiny ELES, která přivedla své svěřence k mnoha významným vítězstvím v tanečních soutěžích, ale hlavně desítky dětí k pohybu a tanci.

Cenu města vytvořili žáci sklářské školy ve Valašském Meziříčí.

Již podruhé byly uděleny Ceny města Valašské Klobouky (foto Brigita Olivová)   …více fotek

Ladislava Guričová

Narodila se ve Střelné a nejen její mládí, ale celý život ovlivnilo tatínkovo aktivní zapojení do protikomunistické odbojové skupiny Světlana. Za tuto činnost byl otec odsouzen na 16 let do vězení, ke ztrátě majetku a pokutě 50000 Kč.

Přestože v roce 1953 opouštěla základní školu se samými jedničkami, pod vlivem tehdejších posudků měla pouze na výběr buď zříci se své rodiny a jít studovat nebo zůstat a pracovat jako dělnice. Volila druhou možnost a její láska k rodině, kolegům a přátelům jí vydržela až do dnešních dnů. Pracovala jako dělnice v továrně PAL Magneton, později vystudovala večerní průmyslovku a postoupila v rámci podniku do technického úseku. V roce 1961 se opět přihlásila na večerní studium gymnázia, ale její zaměstnavatel, kterému zůstala věrná po celých dlouhých 40 let, nedal ke studiu povolení.

Přesto všechno je dnes paní Guričová aktivní na poli vzdělávání pořádáním setkání Nad Kronikami města. Oblíbenými se staly i besedy na téma „Padesátá léta", kde velmi poutavě vypráví o letech, které dnešní mladá generace nezažila.

Pro sociální komisi města pracuje od roku 1995. Navštěvuje občany při dožití jejich významného životního jubilea, ale také v případě, že potřebují její radu či pomoc. Pomáhá organizovat přednášky a besídky pro seniory.

Téměř všichni občané našeho města se s paní Guričovou setkali při loučení se svými blízkými, protože je to právě ona, která svými laskavými slovy mírní bolest uctivou vzpomínkou na zesnulého. Každoročně se také podílí na přípravě vzpomínkového obřadu na Památku zesnulých.

Její působení ve městě vystihuje i osobitá technika psaní kronik, jak kroniky města, kterou vede přes 23let, tak kroniky farní, do kterých pečlivě a svědomitě zapisuje všechny události.

Z úcty ke svému otci a všem, kteří byli za totality perzekuováni, každoročně organizuje ve Valašských Kloboukách vzpomínkovou slavnost k uctění památky obětí násilí let 1948-1989. (Eliška Olšáková)

Emil Zůbek

Narodil se v rodině jejíž pevnou součástí byla hudba a umění. Otec nejenže hrával v dechovém orchestru, ale společně s maminkou hrál a také režíroval ochotnické divadlo.

Emil Zůbek od mládí svůj čas dělil mezi sport a muziku. Sportovní činnost u něj nakonec převládla a byl dlouhá léta aktivním fotbalistou a volejbalistou v oddílech TJ Spartak Valašské Klobouky. Po ukončení aktivní činnosti se stává trenérem volejbalového oddílu mládeže a s týmem dorostenek postoupil až do krajského přeboru.

Jeho profesní kariéra je spojena hlavně s CHVD Důbrava, kde pracuje od roku 1974 – posledních 25 let jako předseda představenstva. Pod jeho vedením se družstvo stalo významným podnikem našeho regionu.

Stál u zrodu Dechové hudby Dúbravanka a hudebního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Jeho organizační a manažerské schopnosti stojí za vysokou úrovní této akce, která si získala mezinárodní věhlas a úspěšně prezentuje naše město. (Jaroslav Baloušek)

Lucie Sovadinová

Zakladatelka, vedoucí a choreografka taneční skupiny ELES, ale také studentka magisterského studia učitelství tělesné výchovy na Fakultě sportovních studií v Brně. V roce 2009 dostala Lucie nabídku z místního domu dětí a mládeže, aby založila pohybově taneční kroužek, protože tato volnočasová aktivita v Kloboukách velmi chyběla. A tak vznikla vůbec první taneční skupina ve Valašských Kloboukách s názvem Dancing girls, která čítala deset tanečnic. O rok později se skupina přejmenovala na taneční skupinu ELES a pod tímto názvem existuje dodnes.

Postupem času, tak jak přibývalo tanečnic ale i tanečníků, se skupina začala dělit podle věkových kategorií na mini, děti, juniory, hlavní a nově i na rodiče a také podle taneční úrovně. V současné době celá taneční skupina čítá kolem 150 členů ve věku od 3 do 50 let v 10 kategoriích a věnuje se tanečnímu stylu disco dance, disko show a moderně. Skupina se už počátku svého vzniku zúčastňovala různých soutěží, s rostoucí kvalitou tanečníků, roste i obtížnost soutěží, na které se hlásí. Je snad už samozřejmostí, že co soutěž, to úspěch, to stupně vítězů. Mezi největší dosažené mety patří tituly mistrů Moravy ve třetí lize a zlatá medaile z mezinárodní soutěže Děti fitness.

Lucie Sovadinová dokázala kolem sebe vybudovat nejen partu skvělých tanečnic a tanečníků, ale také tým mladých děvčat, které v současnosti trénují, tvoří choreografie, stříhají hudbu a starají se o své týmy. Vedle ní vyrostla nová generace nadšenců, kteří jsou pro další pokračování ELES nezbytní. (Eva Fialová)

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA