Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ceny města letos náleží Miroslavu Šomanovi a Jiřímu Šenkeříkovi

date_range 15.Srp, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ocenění podnikatelé z Valašských Klobouky

Už poosmé v řadě udělilo město Valašské Klobouky ocenění významným osobnostem za jejich mimořádný přínos. Pro rok 2022 jsou nositeli Miroslav Šoman a Jiří Šenkeřík, dvě podnikatelské osobnosti, které díky svým úspěchům reprezentují naše město jednak za hranicemi regionu a kraje, jednak dokonce za hranicemi republiky i kontinentu. Předání Cen města bylo součástí programu jubilejního 20. ročníku Setkání muzikantů v Bílých Karpatech.

 

„Osobnosti, kterým jsme se letos rozhodli vyjádřit uznání, spojuje jejich podnikatelský zápal a nadšení pro poctivou a kvalitní výrobu, které se jim zúročuje cestou prestižních ocenění a úspěchů. Pan Miroslav Šoman byl osloven, aby ve své klobucké dílně vyrobil speciální obuv, která byla součástí nástupové kolekce českých olympioniků a paralympioniků při Letních olympijských hrách v Tokiu. A pan Jiří Šenkeřík ve své moštárně produkuje mošt, který si svou kvalitou získal ocenění Česká biopotravina 2021 a Regionální potravina Zlínského kraje 2021. Za tuto úžasnou reprezentaci rodných Valašských Klobouk patří oběma pánům naše velké poděkování,“ vyjádřila starostka Eliška Olšáková.

 

 

Miroslav Šoman

 

Rodák z Valašských Klobouk, vystudoval místní gymnázium a absolvoval pedagogickou fakultu v Ostravě, obor tělesná výchova a zeměpis. Po ukončení studií působil patnáct let jako učitel na gymnáziu ve Valašských Kloboukách a na střední škole ve Zlíně. Sportu se věnoval nejen jako pedagog, ale provozoval ho i aktivně. Nejvíce ho zajímalo horolezectví a aktivity s tím spojené, což později zužitkoval ve své další profesi.

 

Počátkem 90. let se začal zabývat výrobou obuvi a šití batohů. Od roku 1996 se již této činnosti věnoval naplno, ukončil pedagogickou dráhu a založil si ve Valašských Kloboukách vlastní šicí dílnu. Specializoval se na obuv pro horolezce, kterou vyráběl v kooperaci se zlínskými firmami. V roce 2000 pak rozšířil sortiment o výrobu taneční obuvi, kterou dodává základním uměleckým školám a taneční kroužkům po celé České republice i na Slovensko. V obuvi z jeho dílny například tým mažoretek z Hradce Králové zvítězil na mistrovství Evropy.

Předání ceny Miroslavu Šomanovi. Foto: město Valašské Klobouky

Na základě těchto úspěchů se na Miroslava Šomana obrátila designérka Zuzana Osako, která připravovala návrhy na tzv. nástupovou kolekci pro české olympioniky na Letní olympijské hry v Tokiu. Výsledkem navázané spolupráce bylo vytvoření speciální obuvi, kterou si v létě roku 2021 na slavnostní nástup při zahájení her obuli jak čeští olympionici, tak i paralympionici.

 

Miroslav Šoman se ve volném čase již od gymnaziálních let věnuje také fotografické tvorbě. Při cestách po Česku i po zahraničí fotí hlavně krajinu a výsledky své práce pak prezentuje na výstavách, především v rodných Valašských Kloboukách.

 

Jiří Šenkeřík

 

Mladý valašskokloboucký podnikatel, zakladatel moštárny Moštuj. Po studiu na Gymnáziu a OA ve Valašských Kloboukách vystudoval Agronomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně.

 

Svou moštárnu založil před pěti lety. Tehdy si Šenkeříkovi řekli, že by rádi využili svá jablka i jinak než jen do výkupu. Při zakládání moštárny mu pomáhala celá rodina, a to jak s výstavbou, tak se sběrem jablek. Nejprve si pořídil malý lis a lisoval jen pro své blízké. Později pro kamarády, jejichž okruh se stále rozrůstal. A to byl impuls, kdy se rozhodl zřídit plnohodnotnou moštárnu s moderními stroji.

Předání ceny Jiřímu Šenkeříkovi. Foto: město Valašské Klobouky

K výrobě moštů využívá jablka vypěstovaná v rodinném bio sadu, případně od místních pěstitelů. Veřejnosti nabízí také možnost moštování z vlastních jablek. Kromě 100% jablečných moštů vyrábí mošty i v kombinaci s jinými šťávami, například s rakytníkem, jahodami, borůvkami a dalšími druhy. Některé ovoce je z vlastní produkce, jiné z lokálních zdrojů. Jeho mošt BIO Jablko Jadernička byl oceněn v prestižní soutěži Česká biopotravina 2021 v kategorii biopotraviny rostlinného původu a také jako Regionální potravina Zlínského kraje 2021 v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje. Tato ocenění moštárně mimo jiné přinesla i příležitost natáčení pro televizní pořad Herbář.

 

Díky e-shopu si mošty značky Moštuj nakupují zákazníci z celé ČR. Distribuují se také do farmářských prodejen na Moravě a ve Slezsku nebo do online farmářského tržiště Scuk.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA