Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ceny nafty nutí Vsetín provést změny v MHD

date_range 21.Čvn, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Zvýšení cen pohonných hmot je hlavním důvodem, který donutil vsetínskou radnici řešit rostoucí ztrátu z provozu MHD ve Vsetíně. V průběhu roku očekává město v závislosti na cenách PHM ztrátu stovek tisíc korun. Jelikož se dá předpokládat zdražování benzinu a nafty i v budoucnu, jsou i s ohledem na připravovaný růst DPH nová opatření nevyhnutelná. Radní navrhli navýšení ceny základní jízdenky o dvě koruny, úpravu bezplatné přepravy u cestujících nad 70 let a propojení linek č. 4 a 5. Zastupitelé dali změnám zelenou. Vsetíňané se jich dočkají od prázdnin.

Vedení města nechtělo, aby na kompenzaci neudržitelné ztráty doplatili pouze cestující. Z toho důvodu se rozhodlo po konzultaci s provozující ČSAD Vsetín pro kombinaci několika variant. Změny cen jsou jednou z nich. „Základní jízdné vyjde nyní cestující na 12 korun. Změna u poloviční jízdenky bude jenom korunová, zlevněná jízdenka bude stát nově 6 korun. Ke stejným opatřením dojde i v případě placení z elektronické peněženky. Základní jízdné bude stát 10, poloviční 5 korun," přiblížil místostarosta města Petr Kořenek.

Doplnil, že o desetikoruny půjdou nahoru ceny časových jízdenek. „V případě, že se bude prodávat přibližně stejný počet jízdenek jako doposud, měli bychom tímto navýšením ušetřit do konce roku 1,13 milionu korun," vyčíslil místostarosta.

Cestujících starších sedmdesáti let se změny příliš nedotknou. I nadále budou moci jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Ročně pouze zaplatí poplatek ve výši 400 korun, který pokryje náklady na manipulaci s čipovou kartou. Toto opatření přinese úsporu 78 tisíc korun za půl roku.

A další úspory, více než 60 tisíc korun, přinese propojení linek č. 4 a 5, kterým se zoptimalizují nevytížené spoje o víkendech a svátcích z Rokytnice do Červenky. O spojení však tamní obyvatelé nepřijdou. Náhradou jim bude zajížďka linky č. 4 z Jasenic do Janišova. Navrženou změnou ujedou autobusy MHD Vsetín ve II. pololetí letošního roku o více než 3 000 kilometrů méně.

Při sestavování analýzy vycházela radnice s ČSAD Vsetín z předpokladu průměrné ceny 36,50 korun za litr nafty včetně DPH. V současné době se ceny pohybují pod tímto odhadem. Pokud zůstanou na stejné úrovni, může se celková částka navyšující roční financování MHD ve Vsetíně vyrovnat přibližně o 85 tisíc korun. Přestože bude zřejmě řada měst zvyšovat jízdné v městské hromadné dopravě současně s plánovanou změnou DPH od roku 2012 a následně 2013, město Vsetín už bude mít pravděpodobně cenová opatření za sebou. Změny totiž uvede radnice do reálu od 1. července, kdy pocítí občané dopady vzhledem k prázdninovému provozu nejméně.

MHD Vsetín má oproti jiným srovnatelným městům nejvyšší počet ujetých kilometrů – cca 659 000 (Vyškov 170 400, Kroměříž 321 000, Písek 315 000), což citelně ovlivňuje výši příspěvku ve vazbě na dosažené tržby. V letošním roce má město Vsetín vyčleněno v rozpočtu na dofinancování hromadné dopravy 13,6 milionu korun.

„Proto je nutné pracovat na opatřeních směřujících k vyšší efektivitě MHD. Do budoucna se určitě nevyhneme redukci málo vytížených spojů, další zvyšování cen nicméně již není na pořadu dne," dodal místostarosta.

Marie Šidlová

 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA