Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Chováte domácí prasata?

date_range 24.Led, 2018 featured_play_list Aktuality

 

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydala v souvislosti s šířením nebezpečné nákazy afrického moru prasat nařízení, kterým pro všechna katastrální území obcí Zlínského kraje stanovuje mimořádná veterinární opatření. Ta ukládají chovatelům domácích prasat povinnost nahlásit obecním úřadům údaje o počtu a místě svých chovů nejpozději do 31. 1. 2018. Soupis hospodářství s chovem prasat bude postoupen Krajské veterinární správě pro Zlínský kraj.

Celé znění NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY zde  

„Zavlečení nákazy do jakéhokoliv chovu domácích prasat by bylo obrovským problémem pro všechny chovy. Legislativa totiž nerozlišuje, zda se nákaza dostala do malochovu či velkochovu a přineslo by to obrovské problémy," zdůvodnil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád, proč orgány veterinárního dozoru usilují o to, aby se v oblasti s výskytem nákazy nacházely pouze registrované chovy. Ty jsou totiž, na rozdíl od neevidovaných malochovů, pod veterinárním dozorem a musí také plnit přísné podmínky biologické bezpečnosti. Naopak jejich dodržování v neevidovaných malochovech nelze zcela uhlídat, proto představují velké riziko. 

Ilustrační foto

Tři dodavatelé vepřového masa budou vyjmuti z červené zóny 

Necelé tři desítky chovatelů prasat se sešly v budově Zlínského kraje s ministrem zemědělství Jiřím Milkem, aby se dohodli na společném postupu při realizaci opatření proti šíření afrického moru prasat. Ministr Milek přijel do Zlínského kraje na pozvání krajské radní Margity Balaštíkové, která v regionu jedná s myslivci, zemědělci a chovateli prasat i z pozice poslankyně PČR. 

Ministr zemědělství Jiří Milek v budově Zlínského kraje        

Řetězce od chovatelů ze Zlínského kraje odmítají nakupovat vepřové maso a nakupují ho v sousedních státech. Začínají se tedy projevovat ztráty. „Víme, že vepřové maso z těchto chovů je kvalitní a hlavně pro konzumaci nezávadné, proto jsem rozhodl o vyslání vyjednávacího týmu z ministerstva zemědělství na Evropskou komisi, která potvrdila vyjmutí třech dodavatelů vepřového masa z rizikové zóny v pásmu zamoření," upřesnil ministr zemědělství Jiří Milek. Jedná se o firmu ZEMET, LUKROM a farmu chovatele Šánka z Vlachovic. 

-red- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA