Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Lidé nesouhlasí s kácením stromů ve Vsetíně

date_range 11.Úno, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Informační plachta na jednom ze stromů

“Dám ti kyslík, když ty mi dáš život!”, vzkazuje vzrostlý smrk na Rybníkách. Umístěním informačních plachet s tímto a dalšími texty na dvacet stromů na Rybníkách upozornili členové hnutí Extinction Rebellion Vsetín na záměr města zdravou rybnickou zeleň zničit.

 

„Stromy jsou zdravé, esteticky hodnotné, slouží lidem jako zdroj stínu, soukromí, tlumí hluk, chytají prach a v neposlední řadě tvoří kyslík. Chceme, aby město našlo řešení v podobě přeložek sítí,” komentuje uměleckou akci členka hnutí Vendula Divišová.

 

Pokácení je údajně nutné kvůli rekonstrukci sítí pro teplo, vodu a kanalizaci, které se nacházejí v zemi. Některé stromy a keře v ulicích Družstevní, Těšíkov, Benátky a Konečná byly svévolně vysazeny v ochranném pásmu vodovodu a teplovodu, což legislativa nepřipouští. Vsetínská radnice obdržela od společností Vodovody a kanalizace Vsetín a Zásobování teplem Vsetín požadavek na skácení 22 stromů na městských pozemcích na sídlišti Rybníky.

 

 

„Uvědomujeme si, že v případě kácení dvaadvaceti stromů by šlo o zásah do městské zeleně a proto situaci řešíme. V nejbližších dnech proběhnou jednání za účasti zástupců Odboru životního prostředí městského úřadu, Zásobování teplem Vsetín, Vodovodů a kanalizací Vsetín, spolku Vsetínské fórum a představitelů města s cílem najít řešení vzniklého problému, kdy je nutné provést rekonstrukci starých sítí, aby měli obyvatelé Rybníků zajištěné teplo a vodu, a zároveň je potřeba minimalizovat dopad akce na městskou zeleň,“ oznámil starosta Vsetína Jiří Růžička.

 

V případě, že jiná varianta, než je skácení stromů nebude možná, vedení města bude požadovat o náhradní výsadbu. Ani s takovým řešením však členka hnutí Extinction Rebellion Vendula Divišová není spokojena, podle ní náhradní výsadba zdaleka nedosahuje kvality dlouholetých vzrostlých stromů. „Strom musí být vitální více než padesát let, aby z hlediska adaptačních opatření na klimatickou změnu fungoval,” dodává Divišová.

 

Potrubí v sídlišti Rybníky je historicky nejstarším ve Vsetíně, dosud nebylo nikdy opravováno.

 

-red-

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi