Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Co chtít od svého gynekologa?

date_range 04.Bře, 2021 featured_play_list Aktuality, PR ČLÁNEK
arrow_drop_up Ilustrační foto

Pravidelná gynekologická péče by měla obnášet nejen běžnou péči o zdraví ženy, prevenci před řadou onemocnění, ale i rady s plánováním mateřství, řešení nepříjemných projevů menopauzy a vším, co život ženy provází.

 

Volba gynekologa je dost zásadní krok v životě ženy, protože spolu s praktickým lékařem ji provází po celý dospělý život. První návštěvu gynekologické ambulance je vhodné naplánovat na 15. rok věku, ještě před zahájením sexuálního života. Gynekolog při prvním setkání kromě vstupní prohlídky řeší s dívkami a jejich rodiči ochranu před HPV virem (lidský papilomavirus), který přenáší řadu sexuálně nakažlivých nemocí a může způsobit rakovinu děložního čípku. Jediný účinný způsob ochrany je očkování.

 

První etapa: ochrana před otěhotněním
Pravidelné preventivní návštěvy gynekologa probíhají jednou ročně, pokud lékař neurčí častější frekvenci, a mají obvyklý průběh: aktualizace anamnézy, tedy osobních i rodinných údajů, a vlastní vyšetření. To se přizpůsobuje věku ženy a zahrnuje vyšetření pohledem, pohmatem, pomocí zrcadel, někdy i ultrazvukem, vždy byl měl být v rámci prevence rakoviny děložního čípku proveden stěr k cytologickému vyšetření. Gynekolog ženu upozorní na důležitost samovyšetřování prsů, případně jí postup vysvětlí a prsy jí pohmatem vyšetří.  V době, kdy mladá žena začíná žít aktivním sexuálním životem, je namístě řešení ochrany před nechtěným početím a volba vhodné antikoncepce.

 

Druhá etapa: těhotenství a péče po porodu
Gynekolog je součástí všech důležitých etap života, to dobře ví specialisté z Gynekologie Zlín, kteří pečují o zdraví ženy i ve chvíli, kdy se rozhodne otěhotnět a poté v průběhu celé gravidity. Všechna běžná rutinní vyšetření, odběry krve, ultrazvuková vyšetření, screeningy, vše mohou ženy v rámci těhotenské poradny na Gynekologii Zlín podstoupit. Samozřejmostí je návrat maminky po porodu do běžné gynekologické ambulance.

 

Menopauza: předěl, ale i nový začátek
Gynekologové dokáží s ženou vyřešit i nepříjemné průvodní projevy menopauzy, nabídnou řešení ve formě hormonální substituce, doporučí vhodná cvičení, relaxaci a další péči, která usnadní ženám zdolat další náročnou etapu života. V tomto období je potřeba začít věnovat zvýšenou péči i kondici kostí, mamografickému screeningu, lékaři doporučí i kolonoskopii a další preventivní vyšetření, která uchrání ženy před řadou závažných nemocí a dopřejí jí prožít novou životní etapu ve zdraví a plnou elánu. Gynekolog není jen lékař, je to člověk, který s vámi sdílí většinu života. Vybírejte toho, s nímž budete mít pocit jistoty a budete se na něj moci obrátit s jakýmkoli problémem či dotazem.

 

-pr článek-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA