Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Čtyři chvilky pro Vánoce v Janové

date_range 16.Pro, 2019 featured_play_list Aktuality

Stejně jako v minulých letech uspořádali dobrovolní hasiči z Janové předvánoční soubor akcí, jak by se dalo dnešním výrazivem říci 4 v 1. Oproti pražskému skotačení po náměstích v Janové hledali naopak cestu k sobě a vzájemnému sblížení.

 

Ve vyšňořené hasičské zbrojnici a před obecním úřadem v Janové proběhly během večera čtyři akce. Vše zahájil jarmark, kde byly v nabídce opravdu neotřelé výrobky mladých hasičů, kteří si rok co rok tímto způsobem navyšují rozpočet, který používají přes sezonu na soutěžích a taky při obnově výstroje a výzbroje. Vyjma finanční podpory obce záleží pak už jen na počtu sponzorů a jejich vstřícnosti, aby měli dobrovolní hasiči a především úspěšná mládež z „čeho žít“. Takže vlastní zásluhy pak jen zvyšují hrdost na dosažené úspěchy.

V Janové proběhly během večera čtyři akce, foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Své výrobky nabízela rovněž Mateřská škola Janová, kdy se spíše jednalo o tvorbu učitelek a přátel školky. Takže na přeplněných stolech mohli přítomní nalézt opravdu mnoho netradičních a originálních výrobků, což bylo ostatně vidět na zájmu kupujících. Poněvadž však nejen uměním živ je člověk, hned u vchodu každému příchozímu rozšířily chřípí svou vůní klobásy. Člověku se hned lépe dýchalo. Hned vedle nabízela hasička především u dětí oblíbené horké psy, známé spíše pod názvem hot dog a zcela obyčejně česky jako párek v rohlíku. Následovalo velmi oblíbené stanoviště pro děti i dospělé. Byla docela surová zima, skoro úplněk a jasno, takže děti se hrnuly pro slaďounký čajíček a jejich rodičové zase pro dnes již vyhlášené ohřívadlo rukou a útrob – kořeněnou horkou šťávu z hroznů. Vše, včetně rukodělné fantazie, můžete vidět ve fotogalerii v článku.

 

Ze směru od Hořanska se hrnula povodeň nadšených hlásků malých školkáčů. Jejich rozesmáté obličeje a rozzářené oči, fungující takřka stejně jako reflexní prvky na oblečení, ani v nejmenším nenaznačovaly něco o trémě, která by je měla jímat z vystoupení před možná až stovkou posluchačů. Většina přítomných utvořila půlkruh před hasičskou zbrojnicí, další část sledovala vystoupení, dalo by se říci, z backstage. Všichni, především rodiče a rodinní příslušníci, se těšili na vystoupení dětí. Ovšem nejprve je doslova ohromil plný a zvonivě čistý hlas učitelky Kateřiny Václavíkové, která dětem předzpívávala. I ten, kdo snad neměl dostatečnou fantazii, musel při zpěvu v mysli vidět vše, co k Vánocům patří. Anděly, radost dětí, klid v duši a mír i s těmi, které třeba jindy zrovna moc nemusíme. Při vystoupení dětí, taktéž za doprovodu vychovatelky Terezy Zychové a samotné ředitelky MŠ Martiny Borsíkové Ďurinové, v Janové zažili přítomní ducha Vánoc o dva týdny dříve. Díky.

V Janové proběhly během večera čtyři akce, foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Po vystoupení dětí z mateřské školky přišla na řadu chvíle, kterou prožívají ve dnech adventu asi všechna města, popřípadě městyse, vesnice a vesničky v České republice – rozsvěcení stromečku. Ten v Janové je svým způsobem originální a tím i hezký. Sytá, až skoro signální modř a stříbrná hvězda bude večer co večer svítit na cestu okolojdoucím. S nově instalovaným vánočním osvětlením vytváří stromeček sváteční prostředí v centru obce. Jediné, co vánoční pocity narušuje, je padající voda, která se ne a ne změnit na vločky a závěje sněhu. Děti tak budou opět se závistí poslouchat babičky a dědečky, kteří si v závějích stavěli tunely a bunkry a někdy pro sněhovou nadílku nemuseli ani do školy.

 

Poslední částí podvečerního programu byl zpěv koled v rámci celorepublikové akce Deníku, na Vsetínsku konkrétně Valašského deníku, Česko zpívá koledy. Zde jako předzpěvačka vystoupila členka SDH Janová Klárka Katrušáková, která prošla v řadách sboru již trojí proměnou. Z mladší hasičky ve starší hasičku a v ženu hasičku. K tomu ji opravdu často můžeme vidět na akcích hasičů, kde pomáhá především svým mladším bratrům a sestrám hasičům. Na jarmarku rovněž předzpívává několikátým rokem. I této části programu si občané užili při společném zpěvu. Jako každoročně se i letošní jarmark hasičům z Janové opravdu vydařil.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA