Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dárek pro hasiče okresu Vsetín

date_range 11.Čvn, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Fotokniha Hasičská technika okresu Vsetín 2020

Přibližně po roce od chvíle, kdy se začal realizovat dlouhodobě připravovaný projekt pořídit fotodokumentaci současného technického vybavení především dobrovolných hasičských sborů, ale i těch profesionálních a firemních, dostali hasiči vsetínského okresu dárek v podobě fotoknihy Hasičská technika okresu Vsetín 2020.

 

Nápad vytvořit něco jako fotografický almanach vybavení hasičských stanic okresu Vsetín vzešel ze spolupráce dvou starostů Filipa Novosada, starosty SDH Růžďka a Libora Dvořáka, starosty SDH Ústí. Oba jsou dlouhodobě zanícenými pořadateli a také účastníky řady hasičských akcí. Libor Dvořák se navíc specializuje na historickou hasičskou techniku, což mělo pro vznik knihy zásadní význam.

 

Realizace nevídaného projektu dobrovolných nadšenců začala na jaře roku 2020. Dva výše uvedení hasiči k sobě přizvali dalšího amatérského nadšence, autora tohoto článku, k pořízení převážné většiny fotografií v uvedené knize. Tam, kde nebyla technika zrovna po ruce nebo ve stavu vhodném k fotografování, vypomohli svým archivem hasičské sbory.

Fotokniha Hasičská technika okresu Vsetín 2020

Plán byl více než jednoduchý. Skočíme do auta a projedeme okres s foťákem. Ovšem při bližším pohledu se jednoduchost rozpadla jako domeček z karet a nastala tvrdá práce. Vždy předem naplánovat trasu, dohodnout se s jednotlivými sbory a jejich zástupci, což ne vždy bylo jednoduché, skloubit vlastní program se zvláštním přáním. Byly sbory, kde se na návštěvníky dívali poměrně nedůvěřivě při vysvětlování záměru celé akce.

 

Stovky kilometrů, desítky hodin v terénu, stovky fotografií, desítky sborů, slunce, déšť, vítr i bouře… A první odměna? Nálezy vpravdě historických kousků, setkávání s nadšenci, kdy člověk zjišťoval, že stále existují dobráci (dobrovolní hasiči – pozn. aut.) oddaní věci ve všech věkových kategoriích, což těšilo především u mladých kluků a holek. A těch informací, co který sbor pořádá, jak žije, bolístky a bolesti. Bohužel, nechyběly ani stesky nad nezájmem mládeže, a co je obzvlášť smutné, v některých případech naprostý nezájem a minimální podpora činnosti hasičů od samotných zřizovatelů, tedy obcí. Šlo však naštěstí opravdu o výjimky.

Obal fotoknihy

Publikace sklízí překvapivě kladné ohlasy, proto tvůrci uvažují o dotisku. Kniha sice není volně prodejná, ale mohla by se tak dostat k jednotlivým členům sborů a dalším zájemcům, kteří by o kvalitní tisk v pevné vazbě a na lesklém křídovém papíře projevili zájem. Všichni zájemci se včas dozví o možnosti si knihu předobjednat od svých starostů sborů, případně na sociálních sítích. Protože případný dotisk zatím nikdo nesponzoruje, bude nutné zjistit zájem o knihu předem. Dnes se jedná o fotokroniku současnosti, ale s přibývajícími léty bude nabývat na historickém významu.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA