Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dav zašuměl, oči zazářily, do Janové přijel Martin na koni

date_range 13.Lis, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Martinská vycházka s lampiony v Janové, foto: Radomír Dolanský

Pod taktovkou dobrovolných hasičů obce se uskutečnil v den svátku Martina v Janové lampionový průvod na oslavu pro někoho Martina bílého sněhového, pro druhého zase svatého. Ten z Janové byl tak i tak.

 

Protože letošního Martina čekala premiéra nejen v rytířské zbroji, ale i coby udatného jezdce na koni, musel se vnitřně odpoutat od černých myšlenek u velkého hrnce se svařeným vínem. Děti si zase mohly ještě před průvodem v hasičské zbrojnici zkrášlit hrníčky na kouzelný lektvar, který hasiči vykouzlili zase jen a jen pro ně. Pro ostatní děti byly nachystány omalovánky a největší část nadšených nosičů lampionů předváděla své barevné a blikající zázraky před zbrojnicí. Vše si můžete prohlédnout ve fotogalerii, která je součástí článku.

 

A už byl tady! Dav zašuměl, oči zazářily podobně jako blikající světýlka na statném těle Martinova koně. Sám Martin sice na koně nevyskočil, ale s pomocí přátel se na jeho hřbet nakonec dostal a vše bylo připraveno k zahájení průvodu. Letos to byl ale opravdový průvod, a i když nebudeme nadsazovat jako na Václaváku, určitě se počet pohyboval blízko ke stovce. Na nebi vykukoval zpoza mraků pan Měsíc pouhý den před úplňkem. Jediné, co mohlo účastníkům průvodu trochu kazit báječnou náladu, byl docela silný a studený vítr. Nu, trochu jsme odvykli, že něco takového v druhé dekádě listopadu kdysi bývalo zcela normální. Vždyť se očekával Martin na bílém koni. A na některých místech republiky se opozdil jen o necelý den!

Martinská vycházka s lampiony v Janové, foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Pro ty, kdož se studenému větru postavili, čekalo ve sportovním areálu teplo plamenů, které se již mlsně olizovaly při představě, jak se budou olizovat kolem špekáčků. Tentokrát si nikdo nemusel nosit vlastní zásoby, protože dobrovolným hasičům vyšla sponzorsky vstříc obec Janová, takže na každého se dostalo. V centru dění se ihned vytvořily dvě fronty a jeden kroužek. Fronta dospělých na svařáček, který napřed zahřál ruce a následně rouru vedoucí do žaludku. Druhá fronta byla vytvořena z dětí, které toužily svézt se na koni samotného Martina. A kroužek se vytvořil kolem ohně a prskajících cvalíků na klaccích. Zatímco děti se na koni vozily, turisté si zase s Martinem a jeho čtyřnohým přítelem udělali společné foto. Dokonce chlapi vyhodili do vzduchu opakovaně svoji kamarádku, aby vzdali hold jejím narozeninám.

 

Všechny dary podtrhla výborná nálada, kdy si spolu povídali rodiče naživo, bez esemesek a skypů, děti úplně zapomněly na technické výdobytky…, prostě byla to paráda a naprostá pohoda, sejít se, poplkat a vyblbnout se.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA