Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Den s hasiči – jedinečná akce hasičů z Janové

date_range 21.Čvn, 2024 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Den s hasiči v Janové. Foto: Radomír Dolanský

Již podruhé se dobrovolní hasiči z Janové odvážili uspořádat akci, která svým rozsahem jednoznačně přesahuje obvyklá představení spolků na úrovni menších obcí. Letošní setkání bylo opět možná i o několik levelů výše než předešlé, jak je u janovských hasičů zvykem.

 

Pořadatelem byli samozřejmě dobrovolní hasiči z Janové. Ale bez pomoci bratrů a sester z řady SDH z okresu, ale i profesionální složky ze vsetínské posádky HZS Zlínského kraje, bez vstřícnosti mnoha dalších složek a organizací, by nikdy tak tematicky obsáhlé odpoledne pro děti i rodiče nemohlo vzniknout. Poněvadž v tomto roce připadla akce kácení máje na hasiče, a při této akci se již řadu let slaví i dětský den, dovolili si hasiči posunout datum oslav a vytvořili akci 3v1. Takže jsme v Janové slavili zároveň Den s hasiči, kácení máje a dětský den. Akce se během odpoledne zúčastnily skvělé vyšší stovky návštěvníků.

 

Akci zaštítil samotný hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Podpořila ji i obec Janová. Přestože hasiči i ostatní složky účinkovali bez nároku na honorář, zajištění akce přece jen stálo nemalé prostředky a zde vypomohli sponzoři, kterým upřímně děkují všichni, kdo se snažili vytvořit zajímavý program pro všechny návštěvníky. Byli to, jak již bylo vzpomenuto Zlínský kraj záštitou hejtmana, obec Janová, která zajistila skákací hrad, Generali česká pojišťovna, která poskytla simulátor dopravní nehody, TM Stav, Štec SVT, Lakovna Hajdik, TSR company a Parkitect. Mediálními sponzory byli Region Valašsko, zpravodajský server a týdeník Jalovec. Na celé odpoledne zajímavostí se můžete podívat v superbohaté fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

 

Akce byla zahájena po 14. hodině slavnostním nástupem dobrovolných hasičských sborů a HZS Vsetín, kterému velel starosta SDH Ústí Libor Dvořák, jenž zároveň podával hlášení. Všechny bratry a sestry přivítal starosta a velitel SDH Janová Richard Machalec, po nástupu rovněž jako obsluha udírny, bez ohledu na šéfovské postavení. Naštěstí nepronesl ověnčené varování ze Slavnosti sněžek: „…já jsem vám to říkal, já na co přijdu, tak to sežeru.“ K programu akce promluvil Vít Kopecký, který se z velké části zasloužil o logistiku akce a organizaci se zúčastněnými. Akci věnovaly svůj volný čas sbory a jejich technika: JSDH Nový Hrozenkov (CAS Scania), JSDH Vsetín – město (CAS Tatra), JSDH Ústí (CAS Víza Ross), JSDH Kateřinice (CAS Man), JSDH Lhota u Vsetína (CAS V3S, RZA Nissan Navara), JSDH Semetín (CAS Škoda), JSDH Liptál (CAS V3S, historická stříkačka), JSDH Hošťálková) čtyřkolka s vozíkem, JSDH Vsetín – Rokytnice (DA), JSDH Vsetín – Jasenka (DA), HZS Vsetín (CAS Tatra), SDH Velké Karlovice – Tísňavy (soutěžní družstvo dětí), SDH Janová (DA a historická stříkačka). Samozřejmě, že jednotky sboru dobrovolných hasičů i hasičský záchranný sbor Zlínského kraje byli stále v hotovosti, mohlo se tedy každou chvíli stát, že budou povoláni k zásahu.

 

Mimo hasičské jednotky se akce zúčastnila Policie ČR a to prvosledová hlídka s vozidlem, Vsetínská nemocnice s převozovou sanitkou a stánkem s registrem dárců kostní dřeně a Střední zdravotnická škola Vsetín.

Den s hasiči v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

 

Po zavelení rozchodu se děti jaly obléhat stánek Generali České pojišťovny, kde jim byla vydána karta, s kterou mohly procházet celkem šest stanovišť. Na každém získaly po splnění úkolu sladkou odměnu, tedy v případě zanedbání péče o chrup bezplatnou pozvánku k zákroku u zubařky. Po splnění úkolů mohly děti do omrzení skotačit v dětském nafukovacím hradu.

 

První stanoviště bylo rozehřívací – hod míčkem do lví tlamy. Nebyl ale živý, to by byla jiná legrace. Druhá štace byla veskrze naučná. Zde se děti za doprovodu hasičů seznámily s hasičským vozidlem, tedy celé zvědavé absolvovaly prohlídku vozu. Tu samozřejmě využily dokonale a nechaly se fotit za volantem, v zásahových helmách jako praví hasiči. Jedna z maminek v určitou chvíli prohodila: „Tady je fotografů, jako by zde byly samé hvězdy.“ Možná si to ani sama neuvědomila, jakou má pravdu, protože ve sportovním areálu v Janové byly opravdu mnohé hvězdy. Vždyť nejsou snad hvězdami hasiči, kteří nás zachraňují před ohněm, naše životy se snaží zachraňovat při dopravních nehodách? A nejsou hvězdní hrdinové policisté prvosledových hlídek, jejichž nutnost existence se potvrdila po smutné události v Uherském Brodě? A co teprve zdravotnice všeho druhu? Ovšem pozor! Na akci Den s hasiči byla spousta hvězd, o kterých to netušily ani ony samotné. Všichni, kdo se během dne registrovali jako dárci kostní dřeně, jsou opravdové hvězdy. Samozřejmě je neuvidíme asi nikdy na červeném koberci, ale kdo je víc? Filmová hvězda nebo člověk, který darem kousku svého těla zachrání někomu život? Třeba právě některé filmové hvězdě. Takže v Janové se to ve sportovním areálu hvězdami opravdu jen hemžilo. Díky jedné z adeptek, která nám dovolila nafotit odběr vzorku, můžeme ve fotogalerii zveřejnit, jak je to jednoduché a bezbolestné, aby se i další vhodní dárci přestali čehokoliv obávat a stali se i oni hvězdami.

 

 

Třetí zastávkou pro všechny děti byla dobrodružná disciplína, která se mezi hasiči, dětmi i dospělými, cvičí v požárních sportech, při takzvaném hasičském útoku, a to je shození terče proudem vody. Tady by děti moc rády skládaly zkoušky opakovaně. Ale to již musely na další disciplínu, mnohem náročnější na zručnost – motání hasičské hadice. Přesto, nebo právě proto, že šlo o náročnou disciplínu, tvořila se na stanovišti věčná fronta. Něco napohled tak jednoduchého se mnohokrát zamotalo a děti různého věku musely začínat znovu. Zde rovněž probíhaly ukázky hasičkého sportu štafety dvojic, který předváděli mladí hasiči z Velkých Karlovic – Tísňav, z SDH Rokytnice nebo domácího SDH Janová. Předvedli se i borci z řad hasičů nad 35 let. Pátou zastávkou bylo nakládání a transport zraněného pacienta. Zde se děti angažovaly velmi rády i proto, že za záchranu zraněného se pak mohly projet po hřišti v přívěsném vozíku za čtyřkolkou. A poslední zastávkou byla první pomoc u budoucích sestřiček ze Střední zdravotnické školy Vsetín. Děti zde obvazovaly sestřičkám zraněná místa, ty starší si vyzkoušely i masáž srdce. Nezapomeňte na nejdůležitější poměr života – 30 stlačení a 2 vdechy, tedy 30:2.

Den s hasiči v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

 

A pak již hurá do skákacího hradu. Ale pro holky a kluky hned vedle hradu čekalo ještě stanoviště zázraků. Dvě umělkyně zde totiž vytvářely úžasné malování na obličeje dle vzorů, které si děti mohly vybrat. Asi se nikdo nediví, že i zde byla nekonečná fronta na motýly, květinové víly, jednorožce, ale i dívku s knírem, která na jednu stranu připomínala trochu Johnyho Deppa jako piráta z Karibiku nebo naši úžasnou sportovkyni a tanečnici Evu Adamczykovou. Našel se zde i kolega Spidermana. Prostě zde se rodily pohádkové a fantasy postavy. Bylo to něco neuvěřitelného, když se člověk podíval na stůl umělecké dvojice, který vypadal jako sbírka vršků od barev malíře pokojů, a co za kouzla z toho vznikala. Mimochodem, facepainting, barvy na obličej, se fakt prodávají v balení připomínající vršky.

 

Pro děti měřící alespoň 150 centimetrů a pro všechny dospělé čekal před tělocvičnou simulátor dopravní nehody, který propůjčila na akci Generali Česká pojišťovna. Někteří s obavami, jiní se zvědavou nedočkavostí nastupovali do vozu, který simuloval, abychom použili dětský slang, šulibečky z kopce. Akorát to bylo bez krčení plechů a bolesti.

 

 

Ale to již moderátor akce Vít Kopecký zval všechny na ukázku záchrany cyklisty sraženého autem. Vůz byl prázdný, což znamenalo, že řidič zbaběle zdrhl před zodpovědností. Fotografovi se ještě podařilo zachytit poslední procitnutí cyklisty před tím, než upadl do hlubokého bezvědomí. Ale to již přijížděli policisté z prvosledové hlídky, jelikož byli nehodě nejblíž a kontrolovali stav zraněného a organizovali pátrání po lotrovi. Vzápětí na místo nehody přijeli i hasiči Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje – Územního odboru Vsetín. Bylo úžasné sledovat sehranost policistů s hasiči, přestože se tyto posádky spolu nikdy nepotkaly. Desítky sledujících během zásahu zjišťovaly, jak důležitý je při dnešních autonehodách vzduch. Zaprvé se jím plní vaky, které nadzvednou vůz, aby mohli záchranáři vytáhnout zaklíněného cyklistu, za druhé se pak použije na fixační nafukovací matraci s popruhy, kde se zraněný znehybní a poté přesune na páteřní desku. Teprve pak může dojít k transportu osoby. Za tuto ukázku záchrany člověka si policisté i hasiči vysloužili nadšený potlesk. Je dobré vědět, že jsou tady lidé, kteří přijdou, když je nám zle.

Den s hasiči v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

 

Krátce po ukázce dorazil na akci osobně i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Všechny přítomné pozdravil, vyjádřil radost, že se akce tak vydařila, poděkoval všem hasičům a složkám integrovaného systému za jejich práci. Na otázku, zda již vyzkoušel simulátor nehody odpověděl, že kdysi v minulosti už ano a vřele to všem doporučil. Pak pohovořil již mimo mikrofon se starostou obce Jaroslavem Tomancem a starostou SDH, zároveň také místostarostou obce Richardem Machalcem.

 

Během odpoledne všichni ještě viděli zásah hasičů s historickou stříkačkou SDH Liptál, kterou s úžasným nasazením a 2,5 roku práce zachránila manželská dvojice Pavlína a Tomáš Geržovi. Ukázali, jak fungovala na motorový i ruční pohon. To si vyzkoušely i děti, z nichž ty menší ve chvíli zdvihu působily spíše jako závaží visící ve vzduchu. Pro děti byla i letos připravená sněhová pěna. Snad jen jedinou kaňkou bylo zamítnutí již slíbeného zapůjčení turbexu na výrobu sněhu na poslední chvíli, takže s náhradním výrobníkem nebyla pěna zdaleka tak nadýchaná. Ale děti byly nadšené i z bílého brouzdaliště a s radostí se válely po zemi.

 

Po ukázce funkční historie následovalo kácení máje, klasická bitva dětí o pentle a pak ještě ukázka zásahu hasičů při požáru. Nakonec Generali Česká pojišťovna vyhlásila vítěze soutěže o autokameru. Soutěžní otázka zněla, kolik bylo autonehod v roce 2023 (94 945). Nu a pak se již vše pomalu chystalo na večerní program, ve kterém jako předskokan vystoupila nedávno založená skupina Moře Kuřat, která se prezentuje jako alternativní popová kapela s přesahem do folku a rocku. Po této skupině nastoupila na pódium a velmi úspěšně bavila obecenstvo až k půlnoci skupina Everest z Brumova – Bylnice, která vznikla na konci roku 2022 a již v lednu 2023 vystoupila na maškarním rockovém plese. V Janové s kapelou vystoupila jako host i Kamila Polonyová, jejíž vlastní skladbu Nad našú Hošťálkovú má skupina Everest ve svém playlistu. Řada přítomných byla s vystoupením kapely na výsot spokojena. Den s hasiči proběhl opravdu ku spokojenosti všech na výbornou.

 

text a foto: Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA