Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dětem se aktivity na Den Země líbily

date_range 02.Kvě, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Během celého dopoledne probíhaly přednášky pro žáky prvního stupně, které připravili pro své mladší spolužáky zástupci devátých tříd. V první třídě děti dostaly obrázek planety Země a s chutí se pustily do vymalovávání. Dověděli se, proč se Den Země slaví a jak se správně chovat k přírodě. „Byla jsem trochu nervózní, čekala jsem, že budu muset hodně mluvit. Překvapilo mě, kolik toho děti ví třeba o třídění odpadu," poznamenala ke své prezentaci Barbora Zajíčková.

Ve druhých třídách si děti povídaly o prostředí v lese, bavilo je poznávat zvířata podle zvuků, které vydávají. „Moc se mi to líbilo. Klidně bych chtěl další takovou přednášku. Dozvěděl jsem se, že jasan je jehličnatý strom," překvapivě dodává druhák Adam.

Ve třetí třídě zúročili žáčci své znalosti z prvouky. Hovořily o stromech a recyklaci odpadu. Poutavým vyprávěním o vesmíru a první cestě lidí na Měsíc dokázaly zaujmout žáky čtvrté třídy Rebecca Martišíková a Elena Žídková. „Přípravě tohoto projektu jsme věnovaly spoustu času a vyplatilo se to. Děcka to baví a někteří toho vědí opravdu hodně," sdělily.

V páté třídě bylo opravdu rušno. Chlapci i děvčata se předháněli v odpovědích, které jídlo je zdravé a které nám škodí. „Je vidět, že téma zdravé výživy a zdravého životního stylu je čím dál víc aktuální," poznamenaly autorky přednášky Denisa Šmatlová a Adéla Janáčová.

 Ornitologové připravili zajímavý program o životě dravců            více fotek ve fotogalerii

Ekofarmou Agrofyto v Horní Lidči provedla šesťáky paní Ing. Ludmila Mužikovská. „Na farmě máme ustájen mléčný skot. Mládež jsem informovala o tom, jak to tady chodí, kolik kráva nadojí za den, jak dlouho žije, kolik toho denně sežere a vypije. Zvláště ogary to zajímalo. Někteří z nich měli dokonce přehled o tom, k čemu slouží stroje, které zde máme," s potěšením dodává paní Mužikovská.

Odborné přednášky byly připraveny pro žáky sedmých a osmých tříd. První z nich se týkala pastevecké kynologie a přednášela Ing. Jolana Juřicová se svými žačkami ze střední školy Zemědělské a přírodovědné z Rožnova pod Radhoštěm. Samozřejmostí byla přítomnost pasteveckých psů a praktických ukázek s nimi. Ze stejné školy přijel také Mgr. Martin Šulgan, který informoval o šelmách žijících na území ČR a jejich ochraně.

Deváťáci, kteří se nepodíleli na přípravě přednášek pro nižší ročníky, absolvovali zajímavou besedu s paní Ladislavou Guričovou v Knihovně Horní Lideč. Tato pamětnice, a zároveň kronikářka města Valašské Klobouky, předala mladým lidem své zkušenosti a prožitky z 50. let minulého století. Z období, které tak tragicky poznamenalo mnoho rodin tohoto regionu.

Před polednem se celá škola shromáždila na hřišti, kde zkušení ornitologové připravili zajímavý program o životě dravců s názornými ukázkami. Společnost Seiferos, která výukové programy připravuje, vlastní téměř padesát dravých ptáků a sov. Žáci obdivovali nejen krásu a majestátnost jednotlivých druhů, výjimečné letecké schopnosti dravců s ukázkou lovu, ale také zábavný i poučný výklad pana Zdeňka Fabiana, který nezapomněl podotknout, že osud těchto nádherných tvorů, je v jejich rukou.

Den Země se každoročně slaví 22. dubna. Jeho historie se začala psát roku 1970 v USA. V dalších letech se iniciativa Dne Země postupně rozšířila do zahraničí. Dnes se tento den připomíná ve více než 175 zemích světa a stal se tak největším svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA