Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Děti budou na cesty potřebovat vlastní pas

date_range 28.Bře, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Rodiny s malými dětmi, které plánují o nadcházejících letních prázdninách dovolenou v zahraničí, by měly věnovat pozornost důležité změně. Od 26. června totiž začne platit ustanovení novely zákona o cestovních dokladech, které zruší možnost cestování dětí zapsaných v cestovním dokladu rodiče. Každé dítě, které bude od tohoto data překračovat státní hranice, bude nově muset mít svůj vlastní cestovní doklad. Při vyřizování pasů či nově také občanských průkazů dítěte by měli rodiče zohlednit třicetidenní dobu vydání dokladu a podat si žádost s dostatečným předstihem před zamýšlenou cestou.

„Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo zrušenou novelou, která vychází z nařízení Evropské unie a je závazná pro všechny členské státy. Od konce června již proto nebude možné, aby dítě cestovalo do zahraničí pouze na dříve provedený zápis v cestovním pase rodiče. Cestovat může výhradně s vlastním cestovním pasem, případně s občanským průkazem. Vychází se zde ze zásady „jedna osoba – jeden doklad"," vysvětlila změnu vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel Eliška Olšáková. Rodiče ale mohou pro stejný účel využít i novinky, a sice občanského průkazu dítěte. „Od ledna letošního roku je skutečně možné požádat o občanský průkaz i pro dítě mladší 15ti let, kdy tento doklad zároveň slouží i pro cestování po státech Evropské unie," sdělila vedoucí.

Za dítě mladší 15ti let podává žádost o cestovní pas či občanský průkaz zákonný zástupce, který předloží doklad totožnosti a rodný list dítěte. Není nutné přinášet fotografii, tak je pořizována přímo na místě při podávání žádosti. Správní poplatek za vydání cestovního pasu činí 100 korun a lhůta pro jeho vystavení je 30 dní. U občanského průkazu pro dítě mladší 15ti let je správní poplatek 50 korun, vydání rovněž do měsíce.

O cestovní doklad musí zájemci podat žádost u místně příslušného úřadu obce s rozšířenou působností, o občanský průkaz ovšem mohou zažádat u libovolného úřadu obce s rozšířenou působností, tedy bez ohledu na své trvalé bydliště. Na valašskoklobouckém městském úřadě je možno žádosti o pasy vyživovat na pracovišti cestovních dokladů, které žadatelé najdou na nádvoří radnice. S žádostí o občanský průkaz by se pak měli dostavit na odbor matriky a evidence obyvatel v sídle městského úřadu. „Doporučujeme rodičům, aby nenechávali vyřizování dokladů pro své děti na poslední chvíli. Při včasné žádosti předejdou případnému stresu a budou si moci naplno užívat těšení na dovolenou," dodala Eliška Olšáková.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA