Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Děti o Smutné neděli vynesly Morenu

date_range 25.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
O Smrtné neděli nebylo v Dětském domově ve Smolině rozhodně ani trochu smutno. Vynášením Moreny se totiž děti rozloučily s dlouhou vládou zimy a přivítaly nastupující jarní období, které se nese ve znamení probouzející se přírody a radosti do života. Podle tradice prošel od domova až ke smolinskému potoku průvod, v jehož čele nechyběla slaměná figurína ženy s šátkem a skořápkovým náhrdelníkem.  
 

Průvod se vrací s létečkem (foto DD Smolina)   více fotek

 
„Děti s tetami Morenu vyprovodily popěvky a říkadly, jako například „Buďte páni veselí, na tu Smrtnou neděli: Smrt jsme vám odnesli, nové léto přinesli. Vítej, líto líbezné, obilíčko zelené!". Symbol zimy pak děti u místního potoka zapálily a vhodily do vody. Do domova se průvod vracel s „létečkem", tedy větvičkou ozdobenou stužkami, která představuje blížící se jaro," popsala vychovatelka Eva Sáblíková lidovou tradici, kterou v dětském domově už léta udržují. Aby děti udělaly radost také obyvatelům Smoliny a připomenuly jim, že jaro klepe na dveře, navštívily s větvičkovým pozdravem i rodiny v nejbližším sousedství.
 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA