Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Děti v Janové soutěžily v rybolovu

date_range 30.Čvc, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Úžasná dobrodružství prožíval tucet dětí při lovu vodních oblud, žraloků, barakud, nebezpečných elektrických úhořů a všech dalších příšer, které si děti z Janové dovedly vysnít.

První akce janovského Rybářského spolku tohoto druhu znamenala pro dvanáct účastníků zkoušku školního budíčku, poněvadž soutěž začínala již v osm hodin ráno. Staří námořníci samozřejmě vyráží na lov mnohem dříve, ale tentokrát učinili výjimku. Skryté v ranní mlze chystaly děti harpuny, háky a další potřebné vybavení na velký lov. S prvními paprsky slunce, které se prodraly mlhou, si děti vyslechly základní pravidla a lov mohl začít. Na úžasné momenty z bitvy s vodními obludami se můžete podívat ve fotogalerii, kterou naleznete v odkaze pod titulní fotografií v článku.

Nejzákladnější pravidlo bylo něco chytit. Nejlépe rybu. Poté změřit a pustit. Míry se sčítaly a samozřejmě nejdelší míra rovnala se vítězství. Rybářské tlupy obsadily pobřeží na různých místech janovského Atlantiku, navnadily vodní živočichy rozhozením návnad a za pomoci zkušených rybářů nahodily háky s rybími pochoutkami. Poté, po vzoru svých vzorů, zaujaly polohu meditujících jedinců na rybářských stoličkách. Takto pro laiky vypadá rybaření – tyčka položená na podpěrách, šňůra ve vodě – a většinou nic.

Na jednom ze stanovišť se na děti přišel podívat mladý ráček říční. Ráček čučel na děti, děti čučely na ráčka a ryby měli v tu chvíli všichni na háku. Kéžby! Čas ubíhal a hladina se ani nepohnula. Na břehu naopak začal pohyb značný. Soutěžící přicházeli podpořit rodinní příslušníci ale i řada dalších rodičů s dětmi, které možná příště budou již sedět u svých prutů. Poněvadž je nádrž kousek od cyklostezky, udělala si zde příjemnou zastávku řada cyklistů. Prostě během dopoledne se soutěž mladých rybářů změnila v hojně navštívenou společenskou událost.

Děti v Janové soutěžily v rybolovu            foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

Takže zatímco na břehu bylo pěkně živo, ve vodě to vypadalo opačně. Teprve po dlouhém pátrání rybářští detektivové zjistili, že ve stejný den místní ryby pořádaly mezidruhovou soutěž vodních tvorů na schovávanou. Začal boj, kdo z koho. Do vody dopadaly další a další rybí pochoutky, které měly havěť ošálit, aby se nevěnovala oblíbené kratochvíli na schovku. A hle! Rybáři slavili úspěch. Sice to bylo o nervy, poněvadž severní břeh krmil a jižní tahal ryby jednu za druhou. Mnohokrát se také stalo, že mladí rybáři zasekli pozdě nebo brzy a úlovky s bublavým smíchem mizely v hlubinách. Některé ryby dokonce vzaly ploutve na ramena a utekly i ze břehu.

Pro velkou nouzi se měřila každá mřenka. Ovšem podařilo se ulovit i velké kusy, které po dlouhé bitvě k podběráku dostali zkušení rybáři. Že byli na břehu mnozí nováčky, dokazovaly obavy některých rybářů chytit svůj úlovek do rukou, jako by to byla fakt zubatá piraňa. Nicméně čas vypršel a soutěž byla ukončena. Součty byly rychlé, ale před slavnostním vyhlášením následovala hostina, kdy zkušení rybáři, členové Rybářského spolku z Janové, přichystali pro děti doslova hody, při kterých přecházel zrak, a žaludky zcela určitě dělaly kotrmelce. Zatímco si děti opékaly špekáčky, přikusovaly meloun a k tomu se olizovaly nad báječnou zmrzlinou. Ale rybář musí něco vydržet.

Přišla chvíle nejočekávanější, vyhlášení vítězů. Na prvním soutěžním dětském rybolovu v Janové si vítězství vylovil Štěpán Babovec. Druhé místo obsadil František Spurný a třetí Petr Svoboda. Ale protože janovské rybáře podpořila obec i další sponzoři, kteří dovedou ocenit dobré nápady, dostali poháry a diplomy úplně všichni soutěžící. Nechyběla ani taštička s pamlsky a celkový vítěz dostal dozlatova vypečenou bábovkovou rybu od vyhlášené janovské kuchařky. Další babička donesla krabici svatebních koláčků a mimo rybářů ruku k dílu přiložila řada dalších občanů, kteří se nenechají prosit, když se jedná o dobrou věc. Díky všem těmto nadšencům malí rybáři, ale i všichni diváci, prožili velmi pěkné sobotní dopoledne. Petrův zdar!

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA