Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dětský domov ve Smolině si letos připomíná 65. výročí

date_range 27.Led, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Z archivu DD Smolina

Snažíme se žít s vámi ne vedle vás

 

V právě začínajícím roce 2022 si dětský domov ve Smolině připomíná 65. výročí uvedení do provozu. Velká budova s rozsáhlým areálem na okraji vesnice  původně ani nebyla určena pro zřízení  dětského  domova.  Okolnosti  tomu však chtěly, a tak už více než šest desetiletí slouží toto zařízení dětem, které z různých důvodů nemohou žít ve svých biologických rodinách. Z historických záznamů se dovídáme,  že 1. ledna roku 1957 vznikl ve Smolině Okresní dětský domov, jehož budova byla na svoji dobu jedinečně vybavena a prý byla jediná svého druhu v republice. Rozhodnutím tehdejšího místního národního výboru jí bylo  přiděleno popisné číslo 16, tedy číslo, které původně patřilo domku rodiny Josefa Valčíka – účastníka atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Na podzim roku 1968 byl smolinskému zařízení  propůjčen čestný název “Základní devítiletá škola – 1. – 5. ročník a dětský domov kapitána Josefa Valčíka“. V současnosti však používáme název Dětský domov, Základní škola a Praktická škola Valašské Klobouky. Od přestavby v roce 2004 jsme dětským domovem rodinného typu, takže děti mají možnost žít ve čtyřech samostatných bytech, které simulují bydlení rodiny s více dětmi. Oproti dřívějším velkým ložnicím pro mnoho dětí bydlí dnes naši chlapci a děvčata většinou po dvou, případně po třech na pokoji a ke každému pokoji patří samostatné sociální zařízení.

 

Podle svých individuálních schopností se děti se svými kmenovými vychovateli učí chodu běžné domácnosti, například pravidelným víkendovým vařením, pečením, úklidem a podobně. Celkové materiální zabezpečení našeho zařízení je na poměrně vysoké úrovni, k jeho vybavení patří i hřiště, venkovní bazén, tělocvična a keramická dílna. Samotný areál je umístěn na vhodném místě,  malebnou okolní přírodu máme prakticky hned za brankou.

 

V duchu úvodních slov článku je třeba připomenout, že smolinský dětský domov sice  stojí na okraji obce, nikoli však na okraji společného života s veřejností. Když pomineme dobu “covidovou”, snažíme se pravidelně o kontakt se Smoliňany formou společných sběrů starého papíru, karnevalů či vánočních dílniček pořádaných dětským domovem. Stejně tak se rádi zúčastňujeme akcí pořádaných v obci. V rámci možností se snažíme,  aby nám svěřené děti trávily dostatek času se svými vrstevníky „mimo brány našeho zařízení“, aby nežily v uzavřeném skleníkovém prostředí odtrženém od reality běžného života. Děti navštěvují zájmové kroužky v domech dětí a mládeže, zapojují se i do aktivit města a regionu. Každodenní život v našem dětském domově se tedy v určitých oblastech vlastně od toho „normálního“ moc neliší.  Přináší  s sebou  radosti i strasti, smích i smutek, očekávání i zklamání.  Neobešel by se však  bez podpory a pomoci  mnohých sponzorů, dárců, kamarádů, přátel, známých a spoluobčanů. Vážíme si jejich náklonnosti a doufáme, že společnými silami dáváme sobě i dětem naději, že naše práce má a i v budoucnu bude mít smysl.

 

Mgr. Josef Fusek

Eva Sáblíková

dětský domov ve Smolině

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA