Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dívce se zrakovou vadou pomůže čtecí lupa

date_range 09.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
VSETÍN – Nejmodernější kamerovou lupu získá v nejbližších dnech vsetínská základní škola v Luhu pro svoji zrakově postiženou žákyni. Díky tomuto přístroji může dívka chodit do školy se svými zdravými vrstevníky.

Třináctiletá Katka Studeníková se narodila se zrakovou vadou. Protože je to jinak chytrá a bystrá dívka, navštěvuje běžnou základní školu. Aby však se svým hendikepem stačila výukovému tempu, potřebuje ke svému učení speciální lupu. „S její pomocí píše a sleduje text a obrázky v učebnici, protože lupa texty přibližuje a zvětšuje," vysvětluje asistentka pedagoga Katka Kamasová.

 

Foto

Katka Studeníková může běžnou školu navštěvovat díky speciální kamerové lupě

foto Eva Stejskalová

 
Protože škola takové zařízení k dispozici neměla, zapůjčila si jej od Speciálního pedagogického centra pro zrakově postižené. Nyní ale bude mít své vlastní a mnohem dokonalejší. „Podařilo se nám ve spolupráci se Zlínským krajem a Speciálním pedagogickým centrem pro zrakově postižené získat investiční dotaci ve výši sto tisíc korun na nákup vlastní kamerové lupy se zobrazovací jednotkou," informoval ředitel základní školy v Luhu Petr Kořenek. Tento přístroj podle jeho slov umožní Katce sledovat nejen text v učebnici, ale také texty na tabuli a dění ve třídě. „Tento nový přístroj bude zcela mobilní, takže se s ním bude moci různě manipulovat. Bude tak schopen zobrazit vše v rámci výuky," vysvětluje ředitel školy s tím, že zařízení by mělo dorazit v nejbližších dnech.

Katka se na novou lupu velmi těší. „Jsem moc ráda, všechno mi půjde líp, budu moci pracovat úplně samostatně," neskrývá svou radost šikovná žačka.

Vsetínská základní škola v Luhu se integraci žáků s různými druhy postižení intenzivně věnuje. Kromě tříd pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami se zaměřením na vývojové poruchy učení jako je například dyslexie, dysgrafie a další vzdělává i patnáct individuálně integrovaných žáků, z nichž šest využívá služeb asistenta pedagoga.

 

Eva Stejskalová

 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA