Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Do Vlachovic můžete přijet putovat po sušírnách. Večer zahraje Dareband

date_range 08.Zář, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Putování po sušírnách. Foto: archiv spolku Dokopy

Zážitky, turistika, chuťovky ze sušeného ovoce, ale i kultura a oddych na Vás čekají v sobotu 11. 9. 2021 ve Vlachovicích na jihu Valašska. Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb pro Vás chystají pátý ročník této ojedinělé akce, a to v sobotu 11. září 2020. Zajímavé dřevěné technické stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré, se v tento den otevřou veřejnosti a turistům.

 

Ve Vlachovicích a Vrběticích bylo v roce 1940 okolo 25 sušíren ovoce. Ještě dnes je posledních osm dřevěných sušíren rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a Spolku Dokopy  má obec Vlachovice nejvíce funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

 

V sobotu 11. září se můžete vydat pěšky, nebo na kole poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je komunitní roubená sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky. Večer se zde pokřtí nové podium  a ve 21 hod. uskuteční koncert známé folk-rockové kapely DAREBAND!

Putování po sušírnách. Foto: archiv spolku Dokopy

Nedaleko se nachází další zajímavé místo  – Sušírna sv. Františka, rodiny Fryzelkú z bylinné farmy KVĚTOMLUVA. Tato sušírna byla první zachráněnou a zrekonstruovanou starou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní suší především různé druhy bylin.  Na své farmě KVĚTOMLUVA byliny pěstují v certifikované BIO kvalitě na více plochách  12000 m2. Ve své nové provozovně, dokončené v tomto roce, je dále zpracovávají do různých forem výrobků. Nahlédnout tak můžete nejen na jejich bylinné políčka, ale koupit si i jejich kvalitní bylinné výrobky. Vyzkoušet můžete i jejich speciality  – jedlé květy a i některé jejich výrobky. Velkou novinkou  je nová, moderní  a přesto dřevěná sušírna pro byliny a ovoce Pro děti i dospělé je zde nachystána vědomostní bylinná soutěž. Tu nesmíte minout😊

 

Rozhodně si taky nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem.

 

Sušírna Raků z vlachovských pasek – má svoje skryté kouzlo a pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je stále vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem.  Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…Majitelé si pro Vás nachystali různé občerstvení a speciality.

Putování po sušírnách. Foto: archiv spolku Dokopy

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i velmi špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, dále Petrů a Hrabicovu. Určitě navštivte i Sušírnu Šimoníkovu, je sice opravena, ale pec byla již zbourána a neplní svůj účel, přesto vše stále má v sobě své kouzlo. Stojí v krásném místě v trnkovém sadě s jezírkem vysoko nad Vlachovicemi. Majitelé si pro Vás nachystali i bohaté občerstvení jako například skvělou slivovici, speciality z udírny, nebo čepované pivo, které po výšlapu zde určitě přijde vhod.

 

Ve Vlachovicích ale v tento den můžete navštívit a vidět mnohem více. Vlachovské muzeum lidové kultury a tradic vlachovska – najdete ho ve vlachovské usedlosti z 19. stol. Určitě Vás překvapí svou bohatou sbírkou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016. Nyní se ale její část opravuje, dochází k rekonstrukci podlah.

 

Kousek od Vaňatkovy sušírny doporučujeme navštívit i Farmu Vrbětice. Farma pana Pavla Šeligy chová ovce a hovězí dobytek okolo Vrbětic. Je významná velmi citlivým, šetrným přístupem ke krajině a chovu zvířat. Velkou  zajímavostí je, že zde mají funkční kompletní zařízení na praní ovčí vlny. V ČR ojedinělé. To musíte vidět.

Putování po sušírnách. Foto: archiv spolku Dokopy

Za návštěvu rozhodně stojí významná rodinná firma a Bednářské muzeum BEDNÁŘSTVÍ FRYZELKA, které bylo v roce 2018 otevřeno ke příležitosti 90 let od založení rodinné firmy. Muzeum Vám nabídne i  dobré občerstvení.

 

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto se mezi sušírnami, muzeem a pálenicí  budou pohybovat „šikovné cérky a robky ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů

 

Tož, 11 září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren a zajímavostí! To jen tak nezažijete!

 

Trasa na mapě:

 

 

-pr článek-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA