Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dobrovolní hasiči pomáhají plnit dětem jejich sny. Připravit, pozor, včil!

date_range 22.Zář, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Hanka Kotulková patří mezi světovou špičku v požárním útoku. Video spustíte níže

I z malých míst mohou vyrůst velké hvězdy. Dobrovolní hasiči pomáhají plnit dětem jejich sny

 

Hanka Kotulková z Hutiska-Solance začínala jako atletka, ale před pěti lety ji napadlo zajít k místním dobrovolným hasičům a zkusit se věnovat sportu u nich. Dobrovolní hasiči a sport? Málokdo ví, že členové sboru nepomáhají jen zachraňovat lidské životy, ve svém volném čase se navíc věnují dětem.

 

„U nás v Hutisku se všichni známe, věděla jsem o našich hasičích a oni věděli o mě – už v té době jsem měla dobré výsledky v atletice. A mě napadlo to zkusit i u jich a věnovat se sportu v trochu jiné podobě,“ vzpomíná Hanka Kotulková.  Nejdřív přišly vesnické závody s žáky, ale Hančiného trenéra Martina Mikundu napadlo zkusit i vrcholový sport. „V roce 2018 jsem pak vyhrála Český halový pohár v běhu na 60 metrů, který pořádá Sdružen hasičů Čech, Moravy a Slezska, později jsem začala běhat i stovky,“ vzpomíná na své první úspěchy Hanka.

 

Že se jednou dostane nakonec mezi světovou špičku v požárním útoku, si vůbec nedokázala představit. „Musí vás to hlavně bavit, ale nenapadlo mě, že se dostanu mezi světovou špičku a budeme mistryně světa. Mám nicméně pořád ještě nesplněný sen – zdolat požární cvičnou věž pod osm vteřin,“ směje se nadějná sportovkyně.

 

VIDEO:

 

Hasičem i ve volném čase

 

Málokdo ví, že se dětem jako Hanka hasiči věnují ve svém volném čase a bez nároku na honorář. „V Hutisku jsem měla skvělé zázemí a skvělého trenéra. Všichni se tam snaží se své znalosti předat mladší generaci, tím sportem se to naučí malé děti, které nemusí sedět doma u počítače. Je obrovská škoda, že se o tom více nemluví,“ myslí si Hanka Kotulková.

 

Mrzí to i jejího trenéra Martina Mikundu, který je dobrovolným hasičem už patnáct let, a který drží rodinnou tradici po dědečkovi. „Na vesnicích je větší soudržnost mezi lidmi, je to více rodinné. Dělám to už patnáct let, uvidíme, jak na tom budou moje děti. Doufám, že to zůstanu v rodině,“ věří Martin Mikunda.

Hanka Kotulková s Martinem Mikundou

Podle něj mnoho lidí neví, že se hasiči dětem věnují ve svém volné čase, a to bez nároku na honorář. „Všichni si myslí, že to je automatické, že se dětem musíme věnovat. My to ale děláme dobrovolně, obětujeme těm dětem svůj čas. Odměnou je nám to, že děti to baví, že mají výsledky, a že jsou spokojení. To je k nezaplacení,“ říká Martin Mikunda.

 

Věří, že dobrovolní hasiči nezaniknou, že budou nadále předávat své zkušenosti mladším generacím. „Myslím, že přidanou hodnotou je, že hasiči drží místní komunitu, pořádají různé akce, obohacují ten vesnický život. Je ale škoda, že se o tom více nemluví, a lidé možná ani neví, že je činnost dobrovolných hasičů nezisková,“ uzavírá Hanka Kotulková.

 

-ke-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA