Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dobrovolní hasiči z Rokytnice otevřeli novou zbrojnici

date_range 12.Říj, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Dobrovolní hasiči ze vsetínské Rokytnice otevřeli novou zbrojnici. Foto: Radomír Dolanský

Když projíždíme vesnicemi a městskými částmi v České republice, nacházíme převážně, tu více, tu méně letité budovy hasičských zbrojnic pro dobrovolné hasiče. Takže otvírá-li se někde zbrojnice zcela nová, je to určitě něco jako zázrak.

 

Pokud se již něco takového podaří, pak je při slavnostním otevření doslova povinností úspěch náležitě oslavit. K tomu byli do Rokytnice pozváni zástupci města Vsetín, projektanti, stavitelé, firma, která vlastně vše odstartovala svým zájmem o odkoupení prostor dnes již bývalé hasičské zbrojnice, aby tak spojila v celek stavbu s bývalým motorestem a restaurací U lipek. Nemohli samozřejmě chybět hosté z okolních dobrovolných sborů a ti nejdůležitější členové SDH Rokytnice, chlouba a opravdu početná část členské základny, hasičská mládež.

 

Za předsednickým stolem za město Vsetín zasedli starosta Jiří Růžička, 1. místostarostka Simona Hlaváčová, 2. místostarosta Tomáš Pifka, 3. místostarosta Pavel Bartoň, radní Martina Hovořáková, dále senátor Jiří Čunek, starosta Okresního sdružení hasičů Jaromír Polanský, za SDH Rokytnice starostka Hana Václavíková, 2. náměstek starostky Josef Mucha a velitel sboru Igor Goláň. Celým slavnostním setkáním provázela slovem profesionálním, milým i humorným 1. náměstkyně starostky, jednatelka a hlavní vedoucí mládeže Lucie Malá. Po představení hostů požádala Lucie Malá přítomné o uctění památky zesnulých kolegů povstáním a chvílí ticha.

V Rokytnici otevřeli novou zbrojnici. Foto: Radomír Dolanský. Fotogalerie ZDE

Pak začalo vzpomínání. To vpravdě historické, o hasičských zbrojnicích v Rokytnici, přednesl velitel sboru Igor Goláň. Pak se již začalo mluvit o realizaci stavby zbrojnice, v jejíž zasedací místnosti se všichni nacházeli. Zde se ve svých vystoupeních, každý ze svého úhlu pohledu, doplňovali Josef Mucha, Jiří Čunek, za jehož starostování se záměr začal realizovat, a Jiří Růžička, který společně s rokytnickými hasiči dovedl stavbu do finále. Největším problémem snad nebyly ani peníze, ale kde v tak zastavěném a sevřeném údolí najít vhodný pozemek? Teprve v roce 2016 oznámil Jiří Čunek rokytnickým dobrovolníkům, že se pozemek našel a vzápětí byl od majitelů odkoupen. Ale i cesta k svolení prodeje byla velmi složitá a teprve po řadě jednání a kompromisů došlo k podpisu smlouvy.

 

Zdálo by se, že je vše na nejlepší cestě k zahájení stavby. Ale to se teprve začaly dít věci. Někteří občané se k chystané stavbě postavili jako ke vzniku úložiště jaderného odpadu. Přitom se jednalo o zbrojnici pro hasiče, kteří jim po řadu generací zachraňují životy a majetky, navíc zcela zdarma! Vznikaly, v dnešní době velmi oblíbené, petice proti všemu a všem, odvolání k jednomu, odvolání k druhému… Jak vzpomínal Jiří Růžička, došlo na verbální napadání a později to vypadalo, že snad dojde i k fyzickým inzultacím, což se naštěstí nestalo. Takže díky tomuto všelikému hašteření, změnám kvůli financím, změnám kvůli územnímu plánu, ústupkům, omezením atd., se mohlo začít stavit teprve 1. září roku 2020. Vítěz výběrového řízení, firma TESP Contract, postavila do zimy hrubou stavbu a letos vše zdárně dokončila. Celkově vyšla stavba na 13,5 milionu korun bez DPH.

V Rokytnici otevřeli novou zbrojnici. Foto: Radomír Dolanský. Fotogalerie ZDE

Po vzpomínkách na těžkosti při plánovaní a stavbě hasičské zbrojnice přeladila starostka sboru Hana Václavíková na veselejší notu – úspěchy hasičské mládeže rokytnického dobrovolného sboru. V současnosti tvoří součást členské základny SDH Rokytnice 45 dětí, což je opravdu mohutná základna. Dle seznamu úspěchů mladých hasičů dělají sboru opravdu čest a jsou častým viníkem zvyšování nákladů na výrobu či koupi regálů k vystavení získaných trofejí z mnoha soutěží požárního sportu. Jak starostka, tak následně hlavní vedoucí hasičské mládeže vyzdvihla náročnou práci a obětavost vedoucích mládeže, což bylo následně kvitováno předáním ocenění.

 

Předávání ocenění bylo další částí programu a oceněných byla opravdu dlouhá řada. Ovšem vrcholem celého tohoto aktu, lidsky nejkrásnějším a nejdojemnějším, bylo předání Medaile Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska s číslem 32 Josefu Muchovi za houževnatost, vytrvalost a neústupnost při realizaci snů rokytnických dobrovolných hasičů – nové hasičské zbrojnice. Medaili Josef Mucha přebíral při potlesku vestoje, asi nejvyšším možným oceněním všech přítomných. Už jen číslo medaile 32 vypovídá, že ji nedostává kdekdo. Všechny ostatní medaile pan Mucha již vlastní, tak vzácný je to dobrovolný hasič. Rozechvělým hlasem poděkoval všem a taky manželce za trpělivost. Od kolegů ze sboru dostal odměnou relaxační pobyt i pro manželku, aby načerpali síly pro další předávání zkušeností mladším ročníkům tohoto velmi vzácného lidského druhu – dobrovolných hasičů. Následovaly opakované ovace vestoje pro Josefa Muchu. Není již mnoho společenství, kde by si dnes ještě dokázali tak vážit dědictví otců, jako u dobrovolných hasičů.

V Rokytnici otevřeli novou zbrojnici. Foto: Radomír Dolanský. Fotogalerie ZDE

K slavnostnímu společenství ještě promluvila Kateřina Blinková jako zástupkyně společnosti Glass Service, a.s., která rovněž na realizaci stavby nové zbrojnice participovala. Jedná se o firmu světového renomé, o níž možná ani řada obyvatel Rokytnice netuší, že má ústředí v jejich městské čtvrti. Přitom se s jejich technologiemi mnozí setkávají v okamžiku, kdy si sednou před televizní obrazovky. Kateřina Blinková vyzdvihla především tu nejlepší možnou spolupráci soukromého sektoru a státní správy, kdy jsou schopni spolupracovat ve prospěch neziskového úseku a dobrovolných hasičů zvláště. Kateřina Blinková ví velmi dobře, o čem mluví, protože je dodnes členkou dobrovolného sboru hasičského původně odchovankyně rokytnického sboru, takže to bylo tak trochu Mama, I´m coming home.

 

Ačkoliv jsou dobrovolní hasiči specialisti na obsluhu i výrobu gulášů, zázraků z udírny a jiných specialit, v tento slavnostní den svěřili catering profesionálům z hotelu a restaurace U Vychopňů. Ti již čekali před budovou s flétnami naplněnými bublinkovým vínem a pro děti bublinkovými rychlými špunty. Před Hanou Václavíkovou, Igorem Goláněm, Jiřím Čunkem, Jiřím Růžičkou a Martinou Hovořákovou byla natažena rudá stuha, rozdány nůžky a nic nebránilo tak strašlivě dlouho očekávanému okamžiku, oficiálnímu otevření nové hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů z Rokytnice. Vše završil slavnostní oběd a pak už opravdu nefalšované oslavy.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA