Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Dresy fotbalové reprezentace aneb jak šel čas

date_range 22.Pro, 2019 featured_play_list Aktuality, PR ČLÁNEK
arrow_drop_up Ilustrační obrázek

Připravili jsme pro vás historický exkurz, ve kterém se budeme věnovat dresům fotbalové reprezentace ČR. Téma jsme si vybrali nejen pro kontroverzi, kterou vyvolaly podivně zelené dresy, ve kterých budou naši hráči nastupovat ve venkovních utkáních. Důvodů je mnohem více, mj. i to, že zub času měl na vzhled dresů nemalý vliv. Pojďme se tedy na vývoj dresů podívat.

 

Úspěšné dresy roku 1934

 

Rok 1934 se do dějin fotbalového Československa zapsal stříbrným písmem. Našim reprezentantům se podařilo obsadit 2. místo na MS v Itálii. Dresy této doby byly velmi zajímavé. Český tým oblékl trička s knoflíky a decentním límcem v národních barvách. Bílé trenky respektovaly nejmodernější dobový design a na štulpnách se nacházely bílé pruhy. Na levé straně hrudi byl vyobrazen český lev. Barevná kombinace zahrnovala naše národní barvy, bílou, červenou a modrou.

Zdroj: https://sinslavy.fotbal.cz

Další stříbro a rok 1962

 

Druhým významným rokem v československé fotbalové historii je rok 1962.  Na obrázku vidíme, že Lev se posunul do středu hrudi a u krku bylo dobře známé “véčko”. Štulpny prošli změnou a krátké přiléhavé trenky byly v barevném kontrastu s dresy, aby se zachovali národní barvy. Typickým znakem byl mj. i dlouhý rukáv.

Zdroj: https://sinslavy.fotbal.cz/stribrny-tym-cssr-z-ms-1962-v-chile/p175

Národní barvy a zlato z Evropy (1976)

 

V dnešní době nepříliš moderní design, ovšem velmi jednoduchý měly vítězné týmové dresy reprezentace ČR roku 1976. Antonín Panenka při své památeční penaltě oblékl červený trikot se lvem uprostřed hrudi, bílé trenýrky s červenými pruhy a modré štulpny. Na šampionátu hráči využili i dresy s bílým límečkem a trikolórou na rukávech. Oba typy týmových dresů měly velmi krátké a úzké trenýrky.

Zdroj: http://extrastory.cz/to-byl-gol-panenka-si-vystrelil-z-nemeckeho-brankare-a-ceskoslovensko-ziskalo-evropsky-titul.html

Itálie 1990

 

Rok 1989 přinesl uvolnění nejen do české společnosti, ale také do stylu oblékání, a tedy vzhledu týmových dresů. Čeští fotbalisté oblékli nejen typickou červenobílomodrou kombinaci, u které na hrudi místo lva najdeme českou vlajku i kombinaci, ve které dominovala bílá barva s detaily v barvách české trikolóry. Dresy byly vždy doplněny límečkem, který z hráčů i na hřišti dělal velké elegány a navíc přišly do módy volnější šortky.

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/fotbal_region/na-skvelou-kulisu-v-italii-se-neda-zapomenout-20180614.html

Stříbrné dresy z ME 1996

 

Týmové dresy se vyvíjely, ale v roce 1996 na stříbrném ME byla základní verze velmi podobná roku 1990. Límeček na trikotu, výrazná barevná kombinace na rukávech, ale také prvně oficiálně na ME pouze Češi bez Slováků. Asi i proto uprostřed hrudi najdeme číslo a na její levé straně znak naší samostatné republiky. Podobně jako v roce 1990 existovaly dvě varianty dresů – bílá s detaily modré a červené a klasická kombinace červeného dresu, bílých šortek a modrých štulpen.

Zdroj: http://www.plejer.cz/?q=node/21995

Blížíme se do současnosti

 

Rok 2016 a další EURO přineslo nové zcela moderní a unikátní týmové dresy. Naši reprezentanti začali mírně experimentovat s kombinacemi barev. Jedna sada dresů, které byly šity tzv. na tělo z funkčních materiálů a neobsahovaly límeček, byla červené barvy, která měla různé odstíny. Navíc úplně chyběla modrá, která by dresy doplnila. Šortky i štulpny byly také červené. Druhá varianta dresů byla celá bílá doplněna již o modré doplňky a čísla psaná červenou barvou.

https://www.fotbalovabible.cz/2016/02/dresy-cr-na-euro-2016/

A co teprve dnes?

 

Dnešní doba přináší ještě větší kontroverzi. Ani ne tak v klasické kombinaci barev, kde naši zůstávají po celou dobu konstantní, ale spíše s ohledem na tzv. venkovní týmové dresy. Na ty poprvé v historii byla využita jiná než bílá barva. Jde o zvláštní odstín zelené barvy, který historicky nepamatujeme. Asi i proto tyto dresy nebyly přijaty českými fanoušky a mnozí je začali kritizovat. Z hlediska tradice jistě oprávněně, ale dnešní doba přináší změny a asi i to může být důvod k tomuto odvážnému pokusu českého týmu.

Zdroj: https://repre.fotbal.cz/nove-venkovni-dresy-reprezentace-inspirovane-ceskymi-odkazy-pro-nastupujici-generaci/a11527

Vzhled týmových dresů reprezentačních fotbalistů Československa i samostatné České republiky byl velmi zajímavý. Dnes u dresů nenajdeme límečky, i když počátek “devadesátek” byl tohoto prvku plný. Trenky se změnily v šortky, štulpny jsou často ze syntetických materiálů, které precizně přiléhají na chrániče holení a trika jsou z elastických materiálů, které přiléhají na tělo hráčů. Dá se napsat, že dřívější vzdušnost dresů je nahrazena funkčností a přilnavostí, kterou vyžadují nejen fotbal, ale i jiné sporty. A ti, kteří toto respektují, mají při výrobě dresů šanci uspět.

 

Marky Sport

 

Marky Sport je unikátní výrobce fotbalových dresů a sportovního oblečení na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně.

 

Marky Sport mohou využít nejen profesionální fotbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů nebo třeba školáků. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.

 

-pr článek-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA