Druhé kolo Vsacké ligy se konalo v Jarcové

date_range 18.Čvc, 2016 featured_play_list Aktuality

Pořadatelský nováček Vsacké ligy TFA překvapil, zaskočil a dokázal, že i SDH v malé obci má výbornou partu schopnou velkých věcí.

První výjimkou oproti zajetému systému bylo konání akce v neděli. Jak ukázal vývoj počasí, byl to tah správným směrem, i když to v době příprav nikdo nemohl tušit. Celá sobota totiž propršela. Ani neděle na tom výhledově nebyla nejlépe, poněvadž od Slovenska se blížila mohutná dešťová fronta. Naštěstí se nakonec zastavila u Vsetína, takže déšť se protentokrát Vsacké lize vyhnul. Na velmi zajímavou soutěž se můžete podívat ve fotogalerii s odkazem pod fotografií v článku.

Soutěžící takřka okamžitě po příjezdu mířili na trať a jen nevěřícně zírali. Pořadatelé z Jarcové využili k soutěži motokrosovou trať. To znamená muldy a další překážky. Některé bolely svaly již při pohledu na to, co je čeká. Ale i zde zasáhlo počasí. Poněvadž dráha byla po deštích rozmoklá, pořadatelé se po poradě s rozhodčími dohodli na určitých změnách. Což byla velká škoda, protože tak netradičně a přitom precizně připravená soutěž mohla být mnohem zajímavější. Ale i tak její náročnost a rozmanitost zůstala na vysoké úrovni, což si vyzkoušelo na vlastní kůži celkem 57 přihlášených.

Jarcovští připravili řadu překvapení i mimo soutěž. Na svůj debut ve Vsacké lize si pozvali firmu, která jim pořizovala videozáznam jak ze země, tak ze vzduchu dronem. Takže vládne velké očekávání, jaký bude výsledek. Především na pohled shora. Dalším překvapením v Jarcové byla návštěva mladých hasičů z Německa, kteří jsou na Valašsku na táboře. Jugendfeuerwehr Rosdorf, tedy mladí hasiči z Rosdorfu. Jeden z jejich borců si rovněž zaběhl soutěžní trať a v té chvíli to v Jarcové vypadalo jako na olympiádě. Frenetické povzbuzování německých hasičů strhlo i domácí diváky, takže atmosféra byla opravdu úžasná.

Klání se zúčastnilo 57 závodníků          foto: Radomír Dolanský         fotogalerie

Vzhledem k podmáčenému terénu všichni startovali k svislé překážce s žebříkem. Pak je čekala jarcovská novinka takzvané stupně vítězů – překážka z europalet. Následovaly pneumatiky rozdílné velikosti pro ženy a muže, obě však žádná hračka. Bezmála stometrový běh vyznačeným koridorem a na muldě hammerbox. Muži 60x (30 úderů na dolní a 30 na horní příčku), ženy 30x. Sešup z rozbahněné muldy, zatáčka a rychle k přemístění figuríny, protentokrát váhy trochu tučnější anorektičky. A zase běh podmáčeným terénem, přesun hadice, přeskoky pneumatik, což při vyčerpání není vůbec sranda. Znovu běh přes dvě nižší překážky. Pak čekal všechny žebřík a výstup na unimobuňku a další novinka na Vsacké lize, slaňování po nakloněné rovině. Tak to byla opravdu bomba!

Během závodů jedna z pamětnic začátků Vsacké ligy TFA podotkla, že se soutěž stále více profesionalizuje a je mnohem náročnější než ve svých úvodních ročnících. Další z doběhnuvších mezi hlubokými nádechy pronesla: „Smekám přede všemi, kteří absolvují tento okruh." Možná si v té chvíli neuvědomila, že to smeknutí a hlubokou poklonu si zaslouží i ona. Pro vyčerpaná těla soutěžících, ale i pro početné diváky Jarcová připravila docela širokou nabídku pochoutek. Co asi přítomní vyjedli nejdříve, byly halušky se zelím, ale na odbyt šly i klobásy, langoše nebo hranolky. Jedno je naprosto jisté – hasiči z Jarcové s partou pomocníků, žen i mužů, připravili opravdu perfektní akci, jak soutěžně, tak zázemím. Hasiči z Jarcové jsou pro obec určitě cenným reklamním artiklem. Ve spolupráci s rozhodčími a časoměřiči soutěž probíhala hladce a přes značně ztížené podmínky se s ní všichni vyrovnali se ctí. Nezbývá než provolat Bravo! SDH Jarcová.

A jak dopadli soutěžící? Jediné, co se na prvních třech místech v jednotlivkyních žen změnilo oproti prvnímu kolu ve Valašských Kloboukách, bylo umístění. Jména zůstala totožná. Zlato pro Jarcovou vybojovala stálice na medailových pozicích Vladislava Kalná. Lucie Bůbelová druhá a Marie Filáková třetí, obě SDH Lačnov, si tentokrát jen prohodily umístění. V družstvech žen obsadil 1. místo Sbor dobrovolných hasičů Lačnov a 2. místo SDH Lidečko. Více družstev nebylo sestaveno.
V kategorii mužů si oproti Valašským Kloboukům polepšil o jedno místo tentokrát zlatý Marian Orság SDH Vsetín – město, stejně Jakub Galko DHZ Papradno, z bronzového na stříbrné. Třetí místo v Jarcové vybojoval Michal Blažek SDH Staré Hamry. V družstvech mužů se na prvním místě umístil SDH Oznice, před stříbrným DHZ Papradno a bronzovými borci z SDH Jasenka.