Erik Fojtík /Vancouver: Porazili jsme Koreu

date_range 17.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality

Po smolných prvních zápasech, kdy se Čechům na paralympiádě ve Vancouveru příliš nevedlo a prohráli s Japonci i USA, konečně začali bodovat. V zápase proti Koreji, zvítězili 4:2. Do bojů o medaile však ale už nezasáhnou.

„Od prvních okamžiků se český mančaft usadil v korejské třetině a soupeř měl plné ruce práce. Ve druhé minutě byl vyloučen Geier, ale ani oslabeni nám nevzalo chuť útočit," komentoval první chvíle důležitého zápasu český reprezentant a rodák z Brumova-Bylnice Erik Fojtík. „Po špatném vyhozeni korejské obrany se puku zmocnil Krupička a dal naši první branku," dodal.

Korejsky tým tak těžil spíše z vyhazovaných puků a rychlosti útočníků. Přesná přihrávka se jim však nedařila. Ve druhé třetině, než se Korea vzpamatovala z českého tlaku, Kvoch nahozením na gólmana vsítil druhou branku.

„Na Asiatech byla po dvou brankách už vidět nervozita, ale snažili se tlačit do našeho pásma. Nahozené puky ale stačila posbírat naše obrana," popsal Fojtík.

Brumovjan Erik Fojtik v paralympijské vesnici

Češi naopak trpělivě čekali na svůj okamžik. Ten přišel v 21. minutě, když za branou Korejců vybojoval puk proti dvěma obráncům Geier. Přihrávku od něj zpracoval Kubeš, kterého Korejci zapomněli mezi kruhy. Jeho rána pak prolétla nad ležícím gólmanem na 3:0. O šest minut později vystihl rozehrávku soupeře Erik Fojtík a po samostatném nájezdu na bránu soupeře zvýšil na 4:0 pro Čechy.

Třetí třetina na začátku vypadala, že si český tým náskok pohlídá. Postupem času si ale Korejci vytvořili několik šancí, které ovšem nedokázali zakončit. „To se jim podařilo až ve 42. minutě zápasu, kdy Korejec Cho od modré nečekaně vystřelil a vymetl našemu Matouškovi z vinklu jeho brány pavučiny," informoval valašský sledge hokejista. Zbývá dodat, že do konce zápasu chyběly necelé tři minuty. Zápasy sledge hokeje se totiž hrají na třikrát patnáct minut.

V závěrečné 45. minutě Korejci ještě dokázali korigovat pro ně nepříznivý stav na konečných 4:2. „Stalo se to po chybě naší obrany, kdy už jsme čekali na závěr zápasu. Ukázalo se, že náš tým zatím neumí hrát až do konce a někdy podceňujeme zápasy v nichž vedeme," dodal sebekriticky Erik Fojtík.

Výsledek zápasu s Koreou určil českým sledge hokejistům do dalších bojů za soupeře tým Itálie. Zápas se hraje ve středu 17. března ve 20 hodin středoevropského času.

Paralympijský turnaj se hraje systémem každý s každým a po dosavadních výsledcích ve skupinách A i B je tedy již zřejmé, že Češi budou v jeho další části bojovat o 5. – 8. místo. Držme jim tedy znovu palce.