Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Fašanky na obchůzku vyrazí již tuto sobotu

date_range 25.Úno, 2014 featured_play_list Aktuality

 

V průvodu půjdou čtyři desítky masek. K poslechu a tanci bude hrát Kotáranka. Fašankové veselí vyvrcholí večer pochováváním basy.

Určitě si v sobotu nenechte ujít tuto krásnou tradici, která naši obec provází již několik desítek let. Znali ji naši předkové a snad se nám podaří ji dochovat i pro další generace. Jen jednou v roce se totiž podaří, aby ožily masky, ať už tradiční nebo méně známé, a za doprovodu hudby se vydaly na pochůzku obcí.

Fašankový průvod můžete vidět už v půl osmé ráno. V tuto dobu by se měla čtyřiceti členná družina vydat na obchůzku. Jaké konkrétní masky letos uvidíme, je zatím tajemstvím. Budou jiné než vloni, ale určitě originální. Tím je také fašank v Horní Lidči výjimečný a známý po celém okolí.

Fašanky Horní Lideč 2013    foto Martin Trčka    fotogalerie

I pochovávání basy bude letos neobvyklé. Basa nebude pohřbena během zábavy, ale ve dvacet hodin večer přímo venku, na pódiu. Je to proto, aby se mohly přijít podívat děti. Bude to spíše divadelní představení pro širokou veřejnost. Atraktivitu tomuto masopustnímu ceremoniálu budou dodávat hořící ohně.

Připraveno je také bohaté občerstvení. Budou se opékat špekáčky, podávat valašská kyselice a „škvařešina" z vajíček sesbíraných při obchůzce. Pro zahřátí bude svařák.

Masopustní oslavy v Horní Lidči již čtvrtým rokem pořádá místní motoklub. Do průvodu se ovšem může zapojit kdokoliv, kdo má chuť a nadšení pro tuto tradici.

Slovo "masopust" neznamená půst, jak si většina z nás myslí. Ba naopak! V období masopustu máme "maso popustit". Mezi typické masopustní pokrmy patří zabijačkové speciality, koblihy nebo masopustní koláče.

Proto nezapomeňte, a v sobotu se pořádně veselte! Třeba u nás v Horní Lidči.

Ludmila Brousilová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA