Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Gymnazisté besedovali o lidských právech

date_range 26.Lis, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve středu 25. 11. 2009 proběhla na Gymnáziu Valašské Klobouky akce pod názvem Příběhy bezpráví – Jeden svět na školách. Jde o projekt společnosti Člověk v tísni, který probíhá ve školách celé České republice v měsíci listopadu, a to již třetím rokem. Projekt Jeden svět na školách nabízí systematickou metodu vzdělávání studentů k obraně lidských práv, aktivnímu vystupování v rámci občanské společnosti a k tolerantním postojům nutným pro život v multikulturní společnosti. Jedna ze sekcí se věnuje příběhům bezpráví v dějinách 20. století. Nevíce se zaměřuje na období 2. světové války a dobu 1948 – 1989 v Československu. V uplynulých dvou letech bylo na českých školách uspořádáno několik set projekcí filmů a dokumentárních filmů a následných diskuzí s pamětníky událostí.

V letošním roce byl pro projekci na Gymnáziu ve Valašských Kloboukách vybrán film In nomine patris, který natočil režisér Jaromír Polišenský. Snímek je fiktivní rekonstrukcí pozadí tzv. číhošťského zázraku. Podle svědků se v prosinci 1949 během mše v kostele v malé vesničce Číhošti několikrát pohnul půlmetrový krucifix na oltáři. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB. Číhošťský farář Josef Toufar byl zatčen, vystaven krutým výslechům a nucen k přiznání, že pomocí provázků a gumiček hýbal s křížem.

 

foto Jiří Ročák

 
Komunistické orgány mezitím nechaly dvěma mladými filmaři natočit na téma číhošťského zázraku propagandistický snímek, který měl katolickou církev usvědčit z podvodu a očernit ji v očích veřejnosti. Film In nomine patris, který se událostmi po více než půlstoletí zabývá, získal v roce 2005 cenu Elsa za nejlepší film, scénář, režii a nejlepší mužský herecký výkon a dále Hlavní cenu za nejlepší televizní film na festivalu v Remeši 2005.

Po zhlédnutí filmu proběhla pro studenty 1.G, kvinty a 1. OA beseda s paní Ladislavou Guričovou, kronikářkou města Valašské Klobouky, která byla silně zasažena událostmi 50. let na Valašsku. Vyprávěla o tzv. protistátní skupině Světlana, ve které působil její tatínek. Popsala jeho zatčení příslušníky Stb, proces, který proběhl v Uherském Hradišti, kdy otec byl odsouzen na šestnáct let těžkého žaláře. Emotivně vyprávěla o návštěvách ve vězení na Mírově, o těžkostech rodiny bez otce, která byla i nadále perzekuována komunistickými orgány. Otec po návratu z vězení na následky nemoci, kterou si přivodil v žaláři, po roce a půl umírá. Rodina stopy tohoto osudu nesla dál. Například sama paní Guričová nemohla studovat střední školu, nemohla získat maturitu, a to ani při večerním studiu na místním gymnáziu.

Paní Guričová přinesla fotografie popravených z Valašska, dopisy z vězení, úmrtní oznámení a jiné materiály k danému tématu. Studenti se zájmem poslouchali její smutné vyprávění. Na závěr paní Guřičová nabádala všechny studenty, aby si vážili doby, ve které žijí, a vážili si vzdělání, které v minulé době nebylo umožněno dosáhnout všem.

Mgr. Jiří Ročák

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA