Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hana Vaňková z Valašských Příkaz věnovala svoji sbírku slánek muzeu

date_range 03.Říj, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Paní Hana Vaňková věnovala svoji soukromou sbírku do muzea. Foto: město Slaný

Na začátku letošního roku dostalo město Slaný ve Středočeském kraji nabídku na převzetí soukromé sbírky slánek od paní Hany Vaňkové z Valašských Příkaz, která dlouhá léta žila v Kanadě. Paní Vaňková společně se svým manželem sbírku cíleně budovali, pátrali po burzách a shromažďovali zajímavé kousky. Unikátní kolekce čítá asi 700 párů, kterou se rodačka z Valašska rozhodla věnovat někdejšímu královskému městu v okrese Kladno.

 

Na prosbu vedoucí infocentra ve Slaném o zajištění dopravy zareagoval zastupitel města pan Jirák, který celou sbírku dovezl z Valašska až do Čech. „Musím říci, že osobní převzetí této unikátní sbírky pro mne byla spíše čest a radost, nežli práce. Setkání s paní Vaňkovou, majitelkou a sběratelkou, bylo nad jiné vřelé, příjemné a obohacující. I když se loučila se svojí celoživotní sběratelskou vášní, byla velmi ráda, že exponáty budou součástí další, ještě větší sbírky, kterou vlastní město Slaný,“ uvedl Martin Jirák.

Soukromá sbírka slánek paní Hany Vaňkové z Valašských Příkaz. Foto: město Slaný

Od roku 2011 existuje ve městě Slaný muzeum slánek. Důvodem proč začít v tomto městě sbírat slánky se stala legenda o založení a pojmenování města knížetem Nezamyslem. Město Slaný dostalo svůj název od slaného pramene, který vytékal pod Slánskou horu a solnaři  z něj odpařováním na velkých pánvích sůl těžili. Sůl tedy ke Slanému neodmyslitelně patří. Sbírání soli by však bylo poněkud nepraktické, a tak se ve městě rozhodli sbírat předměty v nichž obyčejně každý z nás sůl doma uchovává – slánky.

 

Sbírka věnováná od paní Vaňkové, udělala ve středních Čechách velkou radost. Představitelé města jsou si vědomi jaký skvost získaly a jsou velmi rádi, že Hana Vaňková oslovila právě město Slaný. Infocentrum nyní veškeré slánky zaeviduje a v budoucnu si je veřejnost bude moci prohlédnout ve Vlastivědném muzeu. „Rádi bychom ve Slaném zřídili expozici soli, která neodmyslitelně k našemu městu patří. Věřím, že by to mohla být i pro turisty vyhledávaná atrakce a atraktivní seznámení se s historií města,“ dodal starosta města Slaný Martin Hrabánek.

 

Foto: město Slaný

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA