Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hasiči cvičili ve Slopném záchranu osob z ledu

date_range 08.Úno, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Hasiči cvičili ve Slopném záchranu osob z ledu. Foto: HZS

Hasičům přeje v těchto dnes počasí s teplotami pod bodem mrazu, díky kterému zamrzly některé hladiny přehrad a rybníků. Mohou tak absolvovat cvičení na téma „záchrana osoby z ledu“.

 

Tento týden postupně absolvují všechny směny profesionálních hasičů ze stanice Luhačovice, a jedno dopoledne se k nim přidají i hasiči ze stanice Slavičín, prověřovací cvičení, a to na přehradě Křešov v obci Slopné na Zlínsku. Cvičení jsou zaměřena na problematiku záchrany tonoucí osoby při zásahu na zamrzlé vodní hladině. Dobrovolníci z řad hasičů tak simulovali tonoucí osobu, která propadla ledem do vody. Další hasiči s nimi následně trénovali efektivní a rychlé vytažení prochladlé osoby z vody ven na břeh. Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je technicky náročné.

 

„Cílem prověřovacího cvičení, které se trénuje každou zimu, je mimo jiné prověřit akceschopnost jednotek a odbornou připravenost příslušníků při zásahu na zamrzlé vodní ploše,“ uvedla por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

 

Počasí však nyní nepřeje sportům na zamrzlých vodních plochách. Led nedosáhl dostatečné tloušťky, proto hasiči apelují na občany, aby v žádném případě na zamrzlé vodní plochy ve Zlínském kraji nevstupovali, neboť hrozí, že se propadnou do vody. Z prověřovacího cvičení by tak hasiči v tu ránu měli ostrý zásah se záchranou o život občana.

 

Hasiči cvičili ve Slopném záchranu osob z ledu. Foto: HZS

 

 

Zásady při pohybu po zamrzlé vodní ploše:

 

Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 12 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze! Bez problémů se lze pohybovat po ledu o tloušťce 18 cm.

 

Při pohybu po zamrzlé vodní ploše je nutné dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.

 

Po ledové ploše se nepohybujte ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu vedoucí k náhlému prasknutí.

 

Při pohybu po zamrzlé vodě se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost přibližně 5 m a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.

 

Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše využívejte pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).

 

Doporučujeme dále osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech – tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.

 

Při plánované chůzi či jízdě po zamrzlé hladině si vezměte pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet (prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).

 

Využijte oblečení z umělých vláken (tzv. funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.

 

Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody po propadnutí je v prvé řadě nutné nejdříve: uvědomit složky IZS (integrovaného záchranného systému) linky 112 nebo 150 a 155. K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.

 

Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby. Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA