Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hasiči pochodovali Horní Lidčí. Oslavili 110 let své činnosti

date_range 22.Říj, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Oslavy 110 let od založení SDH Horní Lideč. Foto: Petra Mušínská

Sobotu 9. října 2021 si budou lidčanští hasiči připomínat jako den, kdy oslavili 110 let své činnosti.

 

Pro tuto významnou událost připravili celodenní program. Krásné, prosluněné ráno dávalo tušit, že Horní Lideč prožije mimořádný, slavnostní den. A tak se také stalo.

 

Do moderní hasičské zbrojnice se začali sjíždět první hosté okolo deváté hodiny. V deset hodin bylo prostranství před hasičárnou zaplněno zástupci hasičských sborů z Horní Lidče i okolních obcí.  Prapory nad hlavami hasičů byly výmluvným znamením, že si tuto mimořádnou slavnostní událost nenechal ujít žádný sbor současného hasičského okrsku.

 

Přijela také početná delegace hasičů ze Slovenska, z partnerské obce Dohňany, v čele se starostou obce.  Celkem do Lidče zavítalo deset hasičských sborů. Po desáté hodině, za doprovodu dechové hudby Lidečanka, zahájili hasiči svůj pochod Horní Lidčí.

Oslavy 110 let od založení SDH Horní Lideč. Foto: Petra Mušínská

Místem prvního zastavení se stal kostel sv. Václava. Byla zde odsloužena mše svatá za živé a zemřelé hasiče z Horní Lidče. Po mši svaté položili hasiči kytici květů na místním hřbitově, kde odpočívají jejich předchůdci, kamarádi. Početný průvod, doplněný historickými i moderními hasičskými vozy a technikou se vydal přes celou obec do nově vybudovaných společenských a výstavních prostor Trezoru přírody. Slavnostního zasedání se zúčastnilo cca 150 hasičů a pozvaných hostů.

 

Velkému zájmu se těšil odpolední program. Předvedli se hasiči z Jarcové se svou ruční kývačkou. Velkou pozornost budila parní stříkačka z roku 1908, se kterou přijeli hasiči z Kvítkovic. Domácí se zase pochlubili historickou stříkačkou z roku 1936. Tyto hasičské skvosty doplňovala Tatra 805 ze slovenské Zbory, cisterna na podvozku Praga V3S z Jarcové. K vidění byla i moderní technika profesionálních hasičů za stanice Valašské Klobouky i domácích hasičů.

 

Slavnost se v Lidči vydařila. Jak už to ale bývá, přijdou zase všední dny.  „Hasiči musí být stále připraveni.  Připraveni naplňovat své heslo: Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci a vlasti ku prospěchu. Tak směle vykročte do dalších let a děkuji vám,“ povzbudil  hasiče  závěrem slavnosti starosta obce Horní Lideč Josef Tkadlec.

 

Oslavy 110 let od založení SDH Horní Lideč. Foto: Petra Mušínská

 

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA