Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hasiči uctí svého patrona svatého Floriána

date_range 30.Dub, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Patron hasičů svatý Florián bude ve středu 4. května slavit svůj svátek. V mnohých encyklopediích se můžete dočíst, že svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm. Tedy nejen hasičů, ale také hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár.

Svatého Floriána budou v neděli uctívat také hasiči z devíti obcí na Hornolidečsku. "V našem okrsku se potkáváme každoročně na mši. Letos bohoslužba připadla na Střelnou, příští rok se bude konat v Horní Lidči. Na mši se vždy potkají hasiči z Horní Lidče, Valašských Příkaz, Střelné, Študlova, Lačnova, Lidečka, Pulčín, Francovy Lhoty a Valašské Senice," vysvětluje velitel dobrovolných hasičů z Horní Lidče a současně člen výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Vsetín Miroslav Pinka. Nedělní mše svatá začíná v půl jedenácté dopoledne.

 Hasičská zbrojnice Horní Lideč je zázemím pro dobrovolné hasiče (foto archiv obce)

Už o den dříve (tj. v sobotu 30. dubna 2016) se hasiči z celé České republiky potkali na mezinárodní hasičské pouti na Svatém Hostýně. Mši tam v bazilice Nanebevzetí Panny Marie sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Na svátek svatého Floriána se pravidelně potkávají nejlepší z řad hasičů u hejtmana Zlínského kraje, kde z jeho rukou přebírají významná ocenění nebo medaile. Za obec Horní Lideč se takového pozvání zatím dostalo veliteli Sboru dobrovolných hasičů Miroslavu Pinkovi, starostovi sboru Stanislavu Mišunovi a mistryni světa v požárním sportu Petře Chovancové.

V dávných dobách bylo na svátek svatého Floriána zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí. Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat v původním slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti.

Význam svátku svatého Floriána a důležitost dobrovolných hasičů můžete uctít během nedělní mše svaté ve Střelné. Začíná v půl jedenácté dopoledne a věnována je sborům dobrovolných hasičů z Hornolidečska.

Ludmila Brousilová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA