Hasičská Noc v opeře ve Velkých Karlovicích

date_range 09.Čvc, 2017 featured_play_list Aktuality

Bez jakékoliv nadsázky si páteční noční soutěž TFA ve Velkých Karlovicích – Tísňavách zaslouží nést čestný název famózní A Night At The Opera od legendárních Queen.

Meteorologové se opět vyznamenali katastrofickou předpovědí bouří jako z povrchu Marsu. V Karlovicích, a pravděpodobně na celém Horním Vsacku, nespadla ani kapka, natož nějaké ledové balóny. Nu, ale asi právě díky této hysterii byla možná účast o něco nižší, než jsou pořadatelé v Tísňavách zvyklí. Nicméně karlovští si letos na TFA pozvali i mládež, takže počet hrdinů bojujících proti chronometru se blížil k obvyklé stovce. Jak to všechno probíhalo, se můžete podívat ve fotogalerii, jejíž odkaz naleznete pod titulním fotem v článku.

Hasičská Noc v opeře ve Velkých Karlovicích     foto: Radomír Dolanský        fotogalerie

Pozvat na TFA i dětské týmy byl vynikající tah. Mnohým z hostů, ale i pořádajících, spadla čelist na zem, když se dozvěděli, že na soutěž přijely děti z Třebosic. To by ještě nebylo až tak ohromující, dokud nezvíte, že Třebosice jsou víska o něco málo více než sto hlavách kousek od pardubického letiště. Mají ve znaku kozla z 6.000 let staré plastiky zde nalezené. To se pak urputnosti dětí, které šly přes půl republiky do soutěží čelem, není co divit.

Přijely i děti z Vracova, Milotic u Kyjova, Otrokovic, Petrova, Malenovic, ze vsetínské Rokytnice. Ale i domácí bylo na kolbišti vidět. A co třeba cérky Mikulínovy z Lidečka? Tam je to opravdu o tom, že soutěží celá rodina. Dcery Andrea a Jolana s maminkou Liduškou sbírají medaile a tatínek vše zaznamenává na filmový pás. Ovšem vrcholem dětské části noční TFA v Tísňavách byl Malý Velký Muž Radek Janiš z SDH Rokytnice. Ač postavou zatím drobný, nadšením se mohl směle postavit v řad vedle Supermana, Batmana, Hulka nebo dobráka Shreka. Tento hasičský hrdina uzavíral dětskou soutěž a na dráze jej doprovázel bouřlivý potlesk a skandování snad všech přítomných. Tísňavy se otřásaly pod návaly kladné lidské energie.

Po mládežnických kategoriích následovala pauza, úprava trati, a pak už končila veškerá sranda. Na startovní čáru nastoupili dospěláci. Jak je mezi hasiči zvykem, hnali své soupeře vpřed bez ohledu na to, zda skončí v hodnocení před nimi. Pozadu nezůstával ani místní lid z obce, která se svého času mohla chlubit větší rozlohou než Praha, která se, jako jedna z mála, může chlubit řadou umělců, kteří v jejích nádherných údolích prožili plodný život a šířili slávu hrdinného lidu valašského, který se i Turkovi postavil a neváhal pro tuto kamenitou hroudu položit život i v dobách mnohem pozdějších.

Na trati soutěžily ženy, muži nad 35 let, borci z kategorie Masters, kteří běží mimo třívrstvý oblek i s maskou pod kyslíkem, junioři a muži. Když probíhalo kolem druhé hodiny ranní odměňování těch nejlepších, mimochodem čest a sláva sponzorům, kteří akci podpořili tak výrazně, že ceny byly opravdu cenné, vtírala se do myslí otázka, jestli kněžna Libuše mluvila o Tísňavách, když říkala: „Vidím místo veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkati." Protože nad Tísňavami svítil Měsíc téměř v úplňku, sláva byla veliká… A kdybyste věděli, jak vynikající valašskou kyselicu nebo řízečky tísňavské umělkyně kuchyňové připravily, ještě nyní byste brečeli v koutě při pomyšlení na to, o co jste přišli. Tísňavská parta hasičů připravila perfektní akci. Za odměnu mohli jet v sobotu na soutěž do Veselé a v neděli je doma v plánu hasičská soutěž v požárním sportu. Takoví lidé vás ochraňují, lide!

Dětské kategorie byly rozděleny věkově. V kategorii dětí do sedmi let získal zlato Václav Mužík SDH Velké Karlovice – Tísňavy. Stříbro vybojoval Michal Pátek z Otrokovic a bronz Zuzana Žmolíková z Malenovic.
V kategorii 7 – 11 let si zlato odvezl Ondřej Machala z SDH Petrov, stříbro Radim Přes SDH Vracov a bronz Martina Kašíková SDH Rokytnice.
V kategorii 11 – 14 let zvítězil Marek Kasal SDH Třebosice, stříbro vybojoval Ondřej Lukeš SDH Vracov a bronz si odvezla Nikola Plášková SDH Vracov. Medaile dostaly úplně všechny děti.
V kategorii ženy si rozděluje místa na bedně vesměs neměnná trojice veleúspěšných borkyň. Zlato tentokrát získala Vladislava Kalná SDH Jarcová, stříbro domácí přebornice Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy a bronz Ludmila Mikulínová SDH Lidečko.
V kategorii muži nad 35 let zlato získal Josef Černíček SDH Jestřabí, stříbro Dušan Pokorný SDH Vigantice a bronz Zdeněk Hubáček. Medaili za záchranu od svých kolegů dostal Jaroslav Šula z SDH Vigantice, který vyběhl na trať, aby mohla být kategorie mužů nad 35 let klasifikována.
V kategorii Master vybojoval 1. místo Lubomír Jedlička SDH Uničov, 2. místo Radek Šmigura SDH Lubina 1 – Drnholec a 3. místo Zdeněk Bršlica SDH Medlov.
V kategorii juniorů vybojoval vítězství Pavol Adamik DHZ Setechov, stříbro Patrik Přikryl SDH Litenčice a 3. místo Vojtěch Válek SDH Ratiboř.
A konečně v kategorii mužů si zlato odvezl Michal Skřivánek SDH Rohatec, stříbro Michal Kochaníček SDH Litenčice a bronz.