Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vydatný déšť na Valašsku naplnil koryta řek i potoků

date_range 14.Říj, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Lávka u fotbalového hřiště v Jestřabí. Foto: redakce

Od včerejška přechází přes naše území fronta s vydatným deštěm. V reakci na tyto srážky došlo na vodních tocích k prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity.

 

Během noci z úterý na středu dosáhly řeky v povodí Moravy prvních, druhých i třetích stupňů povodňové aktivity (SPA). Ráno dosáhla 2. SPA aktivity Bystřička, Luhačovický potok, nebo Senice v obci Ústí. „Nejvíce výjezdů a žádostí o pomoc především s odčerpáváním vody z objektů je na Vsetínsku, kde profesionální a dobrovolní hasiči vyjeli od ranních hodin do 11 hodiny dopolední k 22 událostem,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Nejvyšší denní úhrny srážek byly naměřeny na Luhačovicku v Ludkovicích a to 60 mm.

 

 

„Hasiči především odčerpávají vodu ze zatopených sklepů, kotelen, čistí ucpané propustky nebo odstraňují kusy stromů, unášené vodou, které se zachytily pod mosty,“ popsala

 

3. stupeň povodňové aktivity je na řece Vlára v Jestřabí, kde hladina vody byla v 16:46 hodin na 221 cm.

Jestřabí – Vlára 14.10.2020 16:46:29 | Aktuální hodnota: 221 (SPA 3)

 

„Povodí Moravy, s. p. monitoruje situaci i v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená případně zasáhnout. Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní,“ uvedl mluvčí PMO Petr  Chmelař.

 

Odpoledne se v obci Mirošov na Valašskoklobucku začala z břehů vylévat Smolinka. Místní dobrovolní hasiči jsou v pohotovosti a chystají hráz k ochraně rodinného domu, který je vodou nejvíce ohrožen.

 

Podle předpovědi se budou vyskytovat srážky ještě během dnešního dne, proto lze očekávat nárůsty průtoků s dosažením dalších SPA, včetně 3. SPA.

 

Aktualizace:

 

Počet zásahů hasičů byl v jednotlivých okresech následující – Zlín 56 výjezdů, Uherské Hradiště 39 výjezdů, Vsetín 51 výjezdů a Kroměříž 20 výjezdů.

 

„Nejvíce 79 událostí souviselo s čerpáním vody ze sklepů a jiných prostor. 15 událostí souviselo s odstranění stromů z pozemních komunikací, kdy tyto stromy spadly vlivem podmáčené zeminy. K sesuvům svahů vyjeli hasiči ve 3 případech. K vyproštění automobilů z vodních lagun vyjeli hasiči dvakrát. Dvakrát vyjeli hasiči k zajištění plavidel na řece Moravě,“ popsal mluvčí hasičů Roman Žemlička, který ještě dodal, že zranění osob nebylo hlášeno.

 

Ve skutečnosti hasiči provedli více zásahů, protože když se provádělo čerpání vody z bytových i nebytových prostor, tak hasiči plynule přejížděli k sousedním objektům, kde bylo potřeba jejich pomoci.

 

Velká voda 13.-14. 10 2020 ve Zlínském kraji. Foto HZS a redakce

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA