Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hostětín: dívkám na vozíčcích zahrála i rocková skupina

date_range 16.Čvc, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Tábor pro dívky s diagnózou SMA v Hostětíně, foto: Jaroslav Pechal

Ukázky hasičské techniky, vojenského zásahu, výcviku psa pro hendikepované, ale i taneční představení nebo koncert rockové skupiny. To vše se odehrálo v letním areálu v Hostětíně jako součást slavnostního zakončení tábora pro dívky s diagnózou SMA (spinální muskulární atrofie). Akce se uskutečnila pod hlavičkou Centra Veronica Hostětín.

 

Pestrému nedělnímu programu sice zahrozila krátká přeháňka, těsně před začátkem programu se však vyčasilo a areálem se začala šířit vůně grilovaných specialit. Po úvodních skladbách skupiny STRAM se na ploše pod podiem shromáždily dívky na vozíčcích v doprovodu svých dobrovolných  pečovatelek-studentek. Pod vedením Marie Vaněčkové, mimochodem maminky jedné z postižených dívek, překvapily mladé dámy pásmem inspirovaným orientálními tanci. Dokázaly tak, že i člověk s tělesným omezením může posunovat své hranice, pokud nerezignuje a má snahu jít dál.

 

Velký zájem všech dětí i dospělých poutala ukázka zásahu vojáků, konkrétně jednotky Aktivních záloh armády ČR vojenského velitelství Zlín. „Předvedli jsme ukázku bojového zdravotního ošetření plus nácvik takzvaného kontrolně propouštěcího místa,“ upřesnil velitel jednotky nadrotmistr Jan Kostelný. Neméně zajímavé byly ukázky hasičů nebo výcviku psa určeného pro pomoc a spolupráci s hendikepovanými. V tomto případě se jednalo přímo o sportovní disciplínu zvanou paragility v níž se dokonce pořádají mistrovství světa. Na rozdíl od agility je parkur pro paragility přizpůsoben lidem na vozíčku nebo užívajícím berle.

 

Celá fotogalerie ZDE

 

Nedělní odpoledne bylo sice poměrně viditelnou veřejnou aktivitou organizátorů, rozhodně ne však jedinou. „Podařil se nám takový projekt, kdy kamarádka Helenka s Maruškou Křivákovou z centra Veronica shánějí peníze a pak zveme externí pečovatelky. Jsou to studentky, nastávající fyzioterapeutky, medičky nebo speciální pedagožky, které se o naše holčičky starají čtyřiadvacet hodin. V noci je například polohují, což se děje minimálně desetkrát za noc. Těchto dobrovolných pečovatelek máme samozřejmě více, aby se mohly prostřídat,“ uvedla Marie Vaněčková, která má zkušenosti z organizování také jiných dětských táborů. Věří, že akce podobná té nedělní se v Hostětíně stane tradicí.

 

„S Maruškou Vaněčkovou se známe už z natáčení videoklipu V náručí, kde si zahrála i s dcerou Mariánkou. Víme, jak silná a obdivuhodná je to osobnost. A také díky ní máme představu, jak složité to mají rodiče jiných podobně postižených dětí. I když jsme už od pátku měli program nabitý a někteří dvě noci pořádně nespali, neváhali jsme ani chvíli, abychom tuto akci podpořili,“ uvedl bubeník skupiny STRAM Vlastimil Štefela. Se zajištěním nedělního programu významně pomohl Jaroslav Šula, který se organizačně podílel i na natáčení videoklipu V náručí. Ten měl premiéru začátkem letošního června a skupina ho natočila podle scénáře Radomíra Dolanského. Kmotrem klipu se stal český zpěvák Petr Kolář.

 

Videoklip V náručí

 

 

-MP-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA